Ахилесовото сухожилие, наречен в чест на Ахил – могъщият герой на древногръцките митове, слабото място на който се оказала петата. В тялото на човека това е най-здравото сухожилие. Въпреки това то често е подложено на други травми.

Травми на Ахилесовото сухожилие

Ахилесовото сухожилие може да се увреди от пряк удар.

Но опасност също представляват неудачните опити за скачане или стартовете. При твърде силно натоварване и недостатъчно загряване на прасеца води до микротравми и впоследствие може да предизвика, дори ахилесово сужолилие.

Резките скокове и старт без загряване на мускулите са най-опасни за ахилесовото сухожилие.

При поява на рязка неотминаваща болка е необходимо да се потърси лекарска помощ – диагноза се поставя с помощта на МРТ и УЗИ.

С това шега не бива – лечението на разрива е най-добре да е първите дни. Истината е, че без операция няма как да се мине.
Най-малкото зло са микротравмите на ахилесовите сухожилия.

Но дори и те могат да създадат маса неприятности – болка след и по време на физическо натоварване, ограничаване на подвижността на стъпалото и болка по нощите.

Микротравмите също не трябва да се оставят без внимание, за да не станат проблемите хронични.

Кой е в рисковата група?

• Прозрелите – тези, които внезапно са осъзнали, че трябва да водят активен начин на живот;
• Трудохолици – тези, които в делничните дни от сутрин до вечер стоят пред компютъра, а през почивните компенсират с многочасови разходки;
• Фанатици – тези, които не си дават и ден почивка, като редуват фитнес залата, бягащата пътека, велосипедът и басейна.

Ако разпознавате себе си в един от тези типове, обърнете внимание на своите ахилесови сухожилия. Болката не е задължително да бъде остра, най-често дърпаща и теглеща.

Проверете подвижността – лесно ли си слагате чорапите или трябва да правите кръгови движения със стъпалото.
Един от основните симптоми за проблеми с ахилесови сухожилия – слаба подвижност на стъпалата.

Методи на лечение

В случай на разкъсване на ахилесовото сухожилие единствено лекарят може да спаси положението. Но при микротравмите вие сте в състояние да помогнете сами на себе си.

• Ако болката възникне в началото на тренировката, но преминава след загряване на мускулите, следва да се увеличи продължителността на разгрявката и/или времето за отдих между отделните занятия.
• Ако дискомфортът се усеща след тренировка, трябва да се намали натоварването и да се държат краката на топло. При леки проблеми отдихът и вълнените чорапи са достатъчни за възстановяване.
• Ако нямате желание да търпите дискомфортът, помагат противовъзпалителните гелове и кремове.

Профилактика на травми

За да не се превърнат ахилесовите сухожилия във вашата ахилесова пета, не трябва да пренебрегвате универсалните правила:

1. Увеличавайте натоварването плавно – по-добре няколко кратки разходки, но всеки ден, отколкото продължителна веднъж седмично;
2. Избирайте си обувките правилно – спортната и ежедневната обувка трябва да поддържа добре стъпалото;
3. Редовно загрявайте стъпалата – по време на работния ден не забравяйте да се поразтегнете, да правите кръгови движения със стъпалата, ставайте на всеки 30 минути, за да се поразходите.
4. Намерете време за възстановяване – след тежка тренировка е необходим отдих. Не е задължително напълно да се въздържате от физически упражнения – може просто да намалите натоварването или да предпочетете крос-тренинга. Но натоварването на едни и същи мускули ден след ден – не е желателно, тъй като това се последва от тяхното разрушаване.