Какво може да се направи незабавно и какво в перспектива

Кога се смята, че пулсът е висок

Пулсът представлява съкращение на стените на кръвоносните съдове в отговор на това, че сърцето изтласква към тях порция кръв. Това е показател колко често бие сърцето.

При норма при възрастен човек пулсът е от 60 до 100 удара в минута.

Разминаването е голямо, защото честотата на сърдечните съкращения се променя през деня. От натоварването расте, в покой се понижава. Това е логично, тъй като ако сме активни, то нашите клетки имат нужда от повече кислород. А това на свой ред носи кръв. За това и сърцето се ускорява, за да може всяка клетка да диша.

Понякога сърцебиенето излиза извън рамките на разумното. Внезапното нарастване на пулса над 100 удара в минута се нарича тахикардия. Когато сърцето се съкращава твърде често, то не успява да се изпълни с кръв, а това означава, че с всеки удар изпраща в организма недостатъчно кислород, тоест не изпълнява основната си задача.

Това се случва при стрес или при тревога, а когато човек се успокои, то пулсът идва към нормата. Това е физиологичен вариант на тахикардията. Понякога причина за повишаване на пулса са и заболявания. Това е патология, която разбира специалист кардиолог.

Пулсът може да проследим сами или с помощта на пулсометри.

Как да понижим пулса незабавно

Ако пулсът се ускори от вълнение или активност, то има няколко начина да го понижим:

  • За начало да забавим темпото, ако бягаме, то трябва да преминем към ходене, ако стоим прави, то по-добре да седнем или да легнем.
  • Осигурете достъп до въздух – отпуснете стягащите дрехи, отворете прозореца на стаята.
  • Направете няколко дихателни упражнения – в отпусната поза направете спокойно бавно вдишване. За самопомощ бройте от 1 до 5. След това, без да задържате дишането, бройте от 5 до 1. Възможно е първоначално да стигнете само до 3 – това е нормално. Продължавайте бавно да дишате в продължение на 3-5 минути.
  • Мийте се с хладка вода – може, дори малко да подържите ръцете в хладка вода, но не и в студена.

Важно е незабавно да се отиде в спешен кабинет или да се извика линейка, ако пулсът не се понижава в продължение на 30 минути, появи се болка в гърдите и трудности с дишането, пулсът достигне 200 удара в минута или човек губи съзнание.

Защо е опасен високият пулс

Обикновено повишеният пулс не представлява опасност, но може да предизвика нежелани симптоми – чувство за недостиг на въздух, неприятно усещане в гърдите, световъртеж.

Но ако сърцебиенето често стига до 120 удара в минута без видими поводи, тоест в състояние на покой, това сигнализира за нарушения в организма.

Обикновено, причина за постоянните пристъпи на тахикардия е нередовният сърдечен ритъм. Това състояние се нарича аритмия – нередовен сърдечен ритъм, при което неправилно се предават електрическите сигнали в сърцето.

Тахикардиите са различни, някои могат да доведат до сериозни последствия, до инфаркти, инсулти и спиране на сърцето.

Защо трябва да се търси лекарска помощ

Тахикардията е трудно да се забележи – обикновеното измерване на пулса не се справя с тази задача. Затова ако пулсът ви често се повишава, задължително уведомете личния лекар, който ако прецени, ще ви даде направление за кардиолог, който да проведе изследвания и в зависимост от резултатите да назначи лекарства и други методи на терапия.

Как да понижим постоянно високия пулс

Освен лечението, което ще назначи лекарят, съществуват способи за понижаване на пулса в дългосрочна перспектива. Не показват ефективност веднага, но са от полза в дългосрочна перспектива.

По-често движение

Високият пулс е признак, че сърцето реагира твърде активно на всяко натоварване. Затова за лечение е необходимо да се тренира сърдечния мускул – при хора, които спортуват, пулсът може да е понижен, и това е вариант на нормата.

Ограничете кофеина и никотина

И кофеинът и никотинът са стимулатори, които въздействат ускоряващо на всички процеси в организма, включително и на пулса, затова трябва да се постараем да ги ограничим максимално.