Нова година е време за равносметки и да помислим с какво да се заемем оттук нататък. Повечето от нас си правят за следващата година големи планове, но само някои се придържат към тях и постигат успех.

Няколко малки хитрости ще ни помогнат да не се отклоним от правилния път.

Почти 50% от хората по цял свят в навечерието на Нова година си правят големи планове за бъдещето.

Някои си дават дума да спрат цигарите, по-ефективно да си планират времето или да започнат най-накрая да ходят на фитнес.

Само 8% постигат успех, а 24% се отказват от новите начинания още в първата седмица на януари.

Обвиняваме за всичко своята недисциплинираност и слабохарактерност, и от това ни става само по-зле. За да превърнем това, което сме си набелязали на Нова година, в реалност могат да ни помогнат няколко прости правила.

Как да реализираме обещанията, които си даваме на Нова година

Изберете задача на месеца

Изберете една цел, върху която да се фокусирате. Да, това не е лесно. Най-вероятно точно сега сте отворили много подпрозорци на браузъра. Едновременно отговаряте на приятелка в социалните мрежи и търсите информация в търсачката.

Опитите да се постигне успех едновременно в няколко начинания обикновено завършва с провал. Ако се опитаме да реализираме всички планове едновременно, то по пътя за изпълнение на всеки от тях ни очаква провал.

Това ни докарва силно разочарование и неприятни усещания, а желанието да пробваме отново, сякаш изчезва.

Постарайте се да си поставите поетапни задачи, например, задача на месеца. Наистина, в годината има 365 дни, 2020 г., дори ще е с 366, 12 месеца и 525 600 минути.

Толкова големи числа сами по себе си ни плашат – подсъзнателно ни се струва, че никога няма стигнем до край. Затова при изпълнение на плана би било правилно да не мислим за крайния резултат.

Постепенно новите навици ще станат част от ежедневието ни, и ще можем лесно да изпълняваме задачите, които в миналото са изглеждали сложни.

Според последните изследвания, повечето – 75% от тези, които през първите месеци са успели частично да изпълнят нещо от новогодишните обещания, продължават и впоследствие да се придържат към това, което са си набелязали.

Споделяйте своите планове

Когато разказваме за своите планове на други хора, това ни прави по-отговорни пред самите себе си. Затова трябва да споделяме своите новогодишни решения с тези, чието мнение не е безразлично.

Подгответе се за трудности

Ако сте решили да се придържате към здравословен начин на живот, почти невъзможно е да избегнете дните, в които ще пропуснете посещение на спортна зала, отново ще запалите цигара или няма да устоите на вредна храна.

Какво точно ще правите в подобни ситуации? Пригответе за следващия ден по-лека храна, откажете се от вечеря или отидете на разходка? Предварително трябва да се обмисли реда на действията.

Бъдете по-точни

Изследователите на Медицинския университет на Мериленд установили, че тези, които ясно формулират своите планове, с по-голяма вероятност постигат успех. Задачите трябва да бъдат максимално реалистични.

Не можем да си поставим цел да преплуваме Тихия океан, ако почти не умеем да плуваме и се боите от дълбоко. Така е и с новогодишните обещания – поставете си конкретни малки цели за всяка седмица от следващия месец.

Ценете малките победи

Идеята да направим първата точка от плановете за Новата 2020 г. цел на месец януари е да не се претоварваме с твърде много неща още в самото начало, защото това може да ни провали всички други планове.

Малките победи ни позволяват да почувстваме, че добре се справяме със задачите. Ако желаете да получите нова работа, не се опитвайте да правите всичко едновременно.

Планирайте предварително

Не тръгваме на пътешествие, без да обмислим маршрута, и не започваме да готвим, без да сме уточнили предварително рецептата. За реализация на плановете за 2020 г. ще ни е необходим конкретен план, а не просто нахвърляни пожелания.

Например: през следващата година искаме да спестим толкова, че да спестим нещо. Какви разходи бихме могли да ограничим? Каква реалистично сума бихме могли да спестим? Какви допълнителни разходи няма да успеем да избегнем – ваканции, подаръци, рождени дни.

Ако не разполагаме с приблизителен план как да се реализират идеите ни, то рискуваме те да останат в сферата на фантазията.