На последното си заседание за 2019 г. правителството одобри изменения и допълнения в 2 от най-важните закони в българското здравеопазване – в Закона за лечебните заведения, както вчера съобщихме и в Закона за лекарствените средства в хуманната медицина.

Плащаме на лекаря въпреки здравната осигуровка

С предвижданите изменения и допълнения на този закон правителството ще опита да регламентира как да доплащаме на изпълнителите на медицинска помощ, тоест на лекарите и на медицинските специалисти.

Досега това ставаше по общия ред, а парите, които даваме за здраве от собствения си джоб, тъй като необходимите ни медицински дейности са извън основния пакет, покриван от бюджета на НЗОК, изискват по-строга регламентация относно тяхното събиране и отчитане.

Във връзка с промените се налагат изменения и в още няколко закона, сред които и този на здравното осигуряване.

Не е тайна, че у нас рядко се разминаваме без да платим, когато ни се наложи да посетим лекар и най-вече специалист, което е признак на недостатъчно финансиране на здравеопазването. Причините да се налага да плащаме, когато потърсим медицинска помощ, не са една или две.

Прекалено ниски цени на клиничните пътеки и на медицинските дейности

Първата, която може да бъде посочена, това е неправилно определената цена не само на клиничните пътеки, но и на медицинските дейности, както и на лимитите, утвърдени в Националния рамков договор.

НЗОК има заложени резерви, за 2020 г., са около 140 млн. лева, които по Решение на Надзорния съвет могат да бъдат освободени и насочени към заплащане на още медицински дейности при изчерпване на лимитите.

Здравноосигурителните вноски се формират въз основа на осигурителни доход и доста години вече остават на 8%. Но все пак не трябва да се забравя, че средният осигурителен доход за страната към октомври 2019 г. надхвърли 1000 лева. Това означава, че средно работещите българи плащат по над 70 лева за здраве всеки месец.

Получават ли обаче адекватно на тази сума здравеопазване, когато им се наложи, по-скоро не.

Понастоящем все още окончателният текст на предлаганите промени в Закона за лекарствените средства в хуманната медицина не е публично достъпен. Предложенията за изменение и допълнение са утвърдени на последното заседание на Министерския съвет в петък.

Народното събрание, което ще трябва да се произнесе по тях и евентуално да ги коригира и допълни е във ваканция до 16 януари, така че информацията, достъпна относно регламентирането на доплащанията в здравеопазването, се базира единствено на съобщението на правителствената пресслужба.