Свалянето на 3-4 килограма за около месец-два, не би могло да причини значителни вреди на тялото ни, а в някои случаи може да има, дори и положителен резултат върху здравето ни. Но, ако имаме нужда да свалим повече от 10 кг за кратко време, например, това би представлявало стрес за тялото ни и може значително да влоши общото ни здравословно състояние.

За да предотвратим сериозни здравословни последици и евентуален йо-йо ефект, а също и да разберем дали напълняването не се дължи на друг здравословен проблем, е препоръчително да се подложим на различни профилактични изследвания.

Изследване на кръвната захар

Преди да започнете със свалянето се уверете, че не страдате от инсулинова резистентност или диабет. Един от основните признаци за наличие на тези заболявания е повишеното нива на глюкозата.

Диабетът може да затрудни отслабването, а спазването на строг хранителен режим с редуциран калориен проблем е много рисков за диабетиците.

Хормонални изследвания

Щитовидната жлеза е един от най-важните ендокринни органи, която притежава основна роля в регулирането на обмяната на вещества в организма. В много случаи, причината за повишаването или намаляването на теглото може да се дължи на намалена или повишена функция на жлезата.

Понижената функция на жлезата, съответно, води до намаляване на скоростта на метаболизма. Затова е добре да направите изследвания на TSH (тироид стимулиращ хормон), Т3 (свободен трийодтиронин) и Т4 (свободен тироксин). При установен хипотиреоидизъм (понижена функция на жлезата) ТСХ е увеличен, а тиреоидните хормони са понижени.

Изследване на биохимия на кръвта

Контролът на биохимичните изследвания на кръвта е важно условие за ранното откриване на тежки заболявания като метаболитен синдром, диабет, атеросклероза, хиперлипидемии, подагра и др.

Биохимичните изследвания включват: глюкоза, гликиран хемоглобин (Hb A1c), холестеролов профил (общ холестерол, триглицериди, LDL, HDL, VLDL), чернодробни ензими (АСАТ, АЛАТ, ГГТ), урея, креатинин, пикочна киселина, ПКК, ДКК, панкреатични ензими и др.

Разбира се, в зависимост от нуждите на изследването се изследват определена част от тези показатели. При наднормено тегло е добре да се изследват: кръвната захар, гликирания хемоглобин, холестероловия профил, чернодобните ензими.

Най-полезните съвети за по-здравословно и ефективно отслабване

  • Изпивайте поне 2 литра вода на ден;
  • Добавяйте свежи плодове и/или зеленчуци към всяко хранене, за да създадете по-голям обем от храна с по-малко калории;
  • Хранете се често с по-малки порции;
  • Добавяйте протеин към всяко хранене, но следете за състоянието на вашите бъбреци (богатата на белтъчини диета би усложнила допълнително влошената бъбречна функция);
  • Премахнете от дома си всички сладки изкушения, вредни снаксове и печени ядки, тъй като те са висококалорични и не биха могли да ви заситят.