Бъбрекът участва в почти всеки процес в организма. Близо 850 000 000 души в света страдат от хронично бъбречно заболяване, но само 1 от всеки 10 е наясно с диагнозата си. Учените са установили, че този тип хронични заболявания са най-разпространените сред световното население, като според много статистики, са сред първите 10 причини за смъртност в света.

Затова, от Lechenie.bg искаме да обърнем внимание на тази тема, а именно бъбречното здраве.

Кои са уязвимите групи пациенти, застрашени от развитие на хронично бъбречно заболяване

  • Пациенти със захарен диабет тип 2 – Особено уязвими са диабетно болните, които от дълги години страдат от диабет. Много важно, при тези пациенти, е превенцията и редовното подлагане на изследвания – изчисляване на гломерулната филтрация (работата на бъбреците) и изследване на серумен креатинин, поне веднъж годишно, както и изследването на урина, за наличието на белтък и седимент. По този начин, при развитие на евентулно бъбречно заболяване, то ще бъде хванато още в самото начало и ще бъде по-лесно за овладяване.
  • Пациенти, страдащи от хипертония – Приблизително 20% от всички хора, страдащи от артериална хипертония, в даден етап се диагностицират с бъбречна болест. Затова е важно, кръвното налягане да се следи редовно, а при установена хипертония да се провеждат профилактечни изследвания за проследяване на бъбречните функции.
  • При наличие на хронични гломерулонефрити – Това са имунни заболявания, които водят до загуба на функционално годни гломерули (най-малката функционална единица на бъбрека). Гломерулонефритите могат да прогресират до бъбречна недостатъчност.

Кои са рисковите фактори, които засилват опасността от развитие на бъбречно заболяване

  • Злоупотреба с различни медикаменти – Полипрагмазията (изписването на много медикаменти наведнъж) може да доведе до проблеми с чернодробната и бъбречната функция. За полипрагмазия може да се говори, когато в терапията на пациента са изписани повече от 5 до 6 лекарствени препарата.

Затова, всеки човек, който редовно приема повече от 3 медикамента трябва да се допита до своя лекуващ лекар за това дали взаимодействията между препаратите могат да навредят по някакъв начин.

      -      Вирусни инфекции;

      -      Пренебрегване на болките в областта на бъбреците;

      -      Затлъстяването;

      -      Прекомерния прием на протеини

Бъбреците и водата

Една от основните функции е бъбреците са филтрацията на кръвта и отделянето от организма на вредните токсини. За оптималното осъществяване на тази функция трячва да се изпиват между 2-2.5 литра вода.

Добре би било да разнообразявате с вида на водата – трапезна, минерална и т.н. Имайте предвид, че в по-голямата част от нашата страна, чешмяната вода не се препоръчва за пиене, поради риска от увреждане на бъбреците.