Няма по-очаквани празници от Коледа и Нова година. На тези, които празнуват само Нова година може би им е една идея по-леко.
Повечето от нас обаче отбелязват както Коледа, така и Нова година.
За да понесем толкова голямо натоварване, обаче трябва да имаме наистина отлично здраве. Но обикновено към края на годината повечето от нас вече са уморени от работа.
Летните отпуски, в които сме имали възможност да си отпочинем пълноценно, много отдавна са зад гърба ни. И затова цялата суматоха и суетене по празниците е възможно да ни докарат стрес и депресия.
За да се справим с всичко в навечерието на Нова година, трябва да сме наясно какви са причините за стреса и да ги отстраним, доколкото това е възможно. Или да променим отношението си към тях.
Как да преодолеем стреса по Нова година
Източници на стрес – дразнят ни суетата и напрежението, което витае във въздуха
Колкото и да е странно, но основният източник на стрес не е самият празник и суетата около него. А по-скоро фактът, че празничното настроение не възниква по поръчка и по задължение.
Какво можем да направим в такава ситуация – да престанем да опитваме да отговаряме на чуждите очаквания. Трябва да се отпуснем и да оставим всичко да върви по реда си и стресът ще започне да отстъпва.
И най-вероятно с наближаването на новогодишната нощ настроението за празнуване ще дойде от само себе си. А ако не се появи, то можем да отидем и да си легнем, да се наспим и да посрещнем бодри първият ден на 2020 г.
Мигрена от големите разходи
И това също е повод за безпокойство и за притеснения. Според резултатите от проучванията средно по празниците ще похарчим около 600-700 лв.
Значителна част от тези разходи са от полза само за търговците, които продават различни стоки, свързани с празниците - продукти за еднократна употреба, ненужна храна, която няма да бъде консумирана и по всяка вероятност ще бъде изхвърлена след Нова година.
Всички тези разходи обаче са толкова традиционни, че повечето от нас, дори не се и замислят, че е добре да спрат да купуват излишни неща.
Как да се спрем, след като не е прието да се стискаме в навечерието на Нова година? Добро решение е да направим списък с необходимите покупки.
Ако очакваме да ни дойдат гости или ще празнуваме само в тесен кръг, е добре да сметнем колко хранителни продукти ни трябват за всеки от членовете на семейството.
Любовта към близките също има граници
И това е третата вероятна причина за стрес. Ако в семейството е прието непременно да се прави събиране за Нова година в пълния му състав, навярно сред роднините ще има един двама, които никой не желае да вижда.
Все пак сме една кръв с тях, а е прието Нова година да се празнува с цялото семейство, не може да не ги поканим.
Как да се зарадваме, ако предварително знаем предварителния сценарий на това семейно събиране?
Единият от роднините ще се напие до припадък, другият ще говори глупости цяла вечер и няма да дава на никой друг да каже и дума.
Решението е да не правим това, което не искаме. Отношенията с роднините не налагат съвместно отпразнуване на Нова година, това изобщо не е задължително.
Как да посрещнем Нова година, за да се чувстваме добре
Добре е да празнуваме както искаме и с когото желаем. Ако изпитваме нужда да прекараме Нова година сами, тогава да изпратим съпруга и децата да празнуват някъде без нас, имаме това право.
Друг вариант е да посрещнем Нова година с половинката в леглото, а децата да изпратим при бабите и дядовците, а ако са по-големи да празнуват с приятели.
Все пак у нас е прието Нова година да се празнува не със семейството, а с компания, особено това се отнася за младежите и дори за тийнейджърите, които са без половинка.
В България няма традиция Новогодишната нощ да се посреща с роднините, отношенията с които обикновено са изострени във връзка със спорове за наследствени имоти.
Малко са тези, които държат да посрещнат празниците с по-широк кръг роднини – братовчеди и братовчедки, лели и чичовци и т.н.