Устните трябва да са меки, еластични и нежни. Но вместо това те са сухи и се напукват. Защо така се случва и какво може да им помогне?
Защо страда кожата на устните
Устните най-често страдат от жегите през лятото и от студовете през зимата. В тези трудни периоди е необходима подкрепа. Ако я няма, те започват да съхнат и да болят. Освен това съществуват фактори, които могат да доведат до напукване на устните по всяко време на годината. Това са както външни, така и вътрешни причини.
Външни причини
Най-разпространената причина за сухота, поява на лющене и напукване на кожата на устните – това е недостатъчната грижа.
Човек може и да не обръща внимание на този малък участък на лицето, което за съжаление, никога не минава без последствия.
За поява на проблеми с устните може да способства и прекалено ниската влажност в помещенията, в които прекарване по-голямата част от времето си, също така и от навика до облизваме устните или да ги прехапваме, прекомерно използване на водоустойчиво червило или навикът за дишане през устата.
Понякога за сухота на кожата на устните способства случайно попадане на тях на крем, предназначен за лицето. Подобен ефект се получава най-често, когато е anti-age.
Например, при използване на ретиноиди или АНА или ВНА киселини. Тези активни съставки притежават силно излющващо действие, което може да се окаже прекомерно за нежната кожа.
Негативна роля могат да изиграе също и попадането на паста за зъби на устните. Избелващите варианти или паста с високо съдържание на ментол и етерични масла може да изсуши нежната кожа и да способства за напукването й.
Вътрешни причини
Освен външни причини за поява на сухота и лющене, има също и вътрешни, и те също не са малко.
Напуканите устни през междинните сезони, и най-вече в началото на пролетта, могат да сигнализират за дефицит на рибофлавин и витамин В2 и Е.
Болезнените рецидиви са възможни при херпес инфекция, дерматит, екзема, псориазис и хейлит. Значим фактор за тези заболявания и състояния имат и стресът, който е и като катализатор на проблеми.
Понякога напуканите устни са резултат от прекаляването с кафе или чай. Тази напитка притежава диуретични свойства. Ако човек пие малко вода, но много кафе, устните могат да изсъхнат и да се напукат. До тези проблеми могат да доведат също така и злоупотребата с алкохолни коктейли.
Сухота и лющене на устните може да се предизвика също и от някои хронични заболявания. Затова ако проблемът е постоянен, най-доброто решение е да се потърси лекарска помощ., който да изясни основната причина за болестта.
Как да възстановим сухата и увредена кожа на устните
Кожата на устните е на практика лишена от мастни жлези, затова е и по-уязвима, отколкото тази на лицето. Ако обаче се грижим за устните правилно, то те винаги ще бъдат меки, гладки и нежни.
Какво е важно да направим за устните
1.Балсам за устни
За разлика от хигиенното и обикновеното червило, това средство съдържа висока концентрация на омекотяващи, овлажняващи и подхранващи вещества.
Специалисти препоръчват да се избира средство, съдържащо едно или няколко вещества – минерално масло, вазелин, масло ши, слънцезащитен филтър.
Алтернатива на балсама могат да са кремове и масла за устни, а също и мазила от аптеката.
2.Обновявайте защитните слоеве по-често
Каквото и козметично средство за устни да изберете – крем, масло или балсам, обновявайте слоя му колкото се може по-често. Средството е необходимо да се нанася като първи слой, а декоративната козметика – червило или брокат, едва след това.
3.Защита на устните при излизане навън
Когато температурата навън е ниска или пък е много горещо, човек обикновено защитава тялото си като си слага повече дрехи или напротив, по-малко. От добра защита се нуждаят и устните.
Целогодишно е необходимо използване на средство със слънцезащитни филтри. За нежната кожа са идеални средства, съдържащи физически, а не химически филтри – цинков оксид или титаниев оксид.
4.Пийте повече вода
Обезводняването на организма е причина за сухота и на устните, а оттам лющене и напукване.
5.Не чоплете устните
Ако вече напуквания и излющване на кожата, то използването на ексфолианти само ще влоши ситуацията, а също така ще способства за проникване на инфекция в дълбоките слоеве на кожата.
Вместо това лекувайте увредената кожа на устните, като ускорите процеса с нанасяне на лечебни овлажняващи средства.