При двойките с различен темперамент постигането на взаимно разбиране не е лесно. Когато партньорите започнат да живеят заедно, различията в ритъма на живот и вкусовете могат да съсипят отношенията. Как да се избегне това?

1. Разберете се за границите

Интровертите обичат границите, дори ако не си признават за това. Те се чувстват комфортно само в добре усвоеното, познато пространство. Това се отнася и за вещите, и за ритуалите.

„Ти отново ми взимаш слушалките? Защо ми премести стола? Почистила си ми стаята, но сега нищо не мога да намеря“. Действията, които изглеждат естествени, вашият партньор-интроверт може да приеме като нахлуване.

Добре е, когато откритият партньор уважава личното пространство на другия. Но това не означава, че трябва да забравим за себе си. Както и в други ситуации, тук е важен компромисът.

Намерете време, за да поговорите за това, каква обстановка всеки от вас смята за комфортна.

Записвайте моментите, когато възниква взаимно неразбиране, не за да поискате сметка на партньора, но за да анализирате и да разберете как да избегнете конфликти.

2. Не вземайте реакцията на партньора за своя сметка

Ето един пример Иван разказва на Катя как да прекарат почивните дни. Но Катя не го чува – отговаря с една дума, говори с безличен тон.

Иван започва да си мисли, че нещо с него не е както трябва, и се пита дали е заради него такава. Отново ли е недоволна от нещо. Може би смята, че мъжът ѝ си мисли само за развлечения.

Интровертите могат да изглеждат тъжни и сърдити. Но това не означава, че те действително се сърдят или тъгуват.

Интровертите могат да се затворят в себе си, за да се концентрират, да обмислят важна мисъл или да анализират впечатленията. В такива моменти те могат да изглеждат тъжни, недоволни или сърдити.

Но това съвсем не означава, че те действително се сърдят или тъгуват. Емоциите на интровертите невинаги са очевидни, и ще ви трябва повече такт, за да ги разпознаете.

3. Научете се да задавате въпроси

Едно от разпространените когнитивни изкривявания на интровертите е в това, че другите виждат и разбират същото, което и те.

Например, интровертът може да остане на работа до късно и изобщо да не се замисли, че трябва да предупреди за това партньора.

Или да отиде в друг град, без да каже на никого. Такива постъпки могат да раздразнят и да предизвикат чувство за досада: „Нима не разбира, че аз се вълнувам?“

Полезна стратегия в този случай е да се пита и да се слуша. Какво безпокои вашият партньор сега? Какво би искал да обсъдите?

Какво би искал да споделите? Трябва да разбере, че вашето общуване е зона на безопасност, където не трябва да се защитава и внимателно да си подбира думите.

4. Избирайте подходящи моменти за разговор

Интровертите имат репутация на бавно загряващи. На тях им е трудно в движение да си формулират мисълта, бързо да реагират на ваш въпрос или на нова идея.

Ако искате да поговорите за нещо важно, питайте партньора кога му е удобно да направи това. Установете си редовно време за обсъждане на планове, проблеми и съображения по повод вашия съвместен живот.

За интроверта активният партньор може да се окаже много полезен.