Събуждате се в 6 и 30 сутрин, за да успеете да се подготвите за работа. Бързо закусвате или прескачате закуската. Тръгвате към личния автомобил, гарата или спирката и се добирате до работа, така започва дългия работен ден.

Безкрайни събрания, поток от писма, преговори, на които краят не се вижда.

Не е изненадващо, че още по обяд умората започва да се прокрадва, а краят на работния ден е все още много далече. Какво е решението? Учените го знаят.

Какво да направим, за да се преборим с умората през деня

1.Раздвижване

Навярно ще помислите, че сте твърде уморени, за да станем от стола и да започнем да се движим.

Редовните физически упражнения ефективно се борят с хроничната умора и повишават нивото на енергия.

Освен това занятията с фитнес увеличават образуването на неврохимически вещества, които способстват за възстановяване на мозъка, удължават обема на паметта, подобряват навиците за вземане на решения и за изпълнение на множество задачи едновременно.

2.Не се залъгвайте с кафето

Ако през деня пиете много кафе, най-вероятно умората се обяснява с това. Прекомерният прием на кофеин от кафето, чая, енергийните и другите напитки повишават нивото на тревожност, възбуждане и безпокойство.

3.Ограничаване на рафинираните въглехидрати

Това води до рязко повишаване, а след това и до бързо понижаване на нивото на глюкоза в кръвта, което на свой ред се съпровожда с чувство за силна умора.

Желаете да запазите активност и продуктивност през деня, за предпочитане са пълнозърнестите храни, които се допълват с протеини. Отличен пример е кашата от кафяв ориз с пилешко филе от гърди или парче сьомга.

4.Справяне с излишните килограми

Звучи предизвикателно, и дори неизпълнимо. Но дори и да се уморявате много в работата, то отслабването може да промени живота ви.

Наднорменото тегло и затлъстяването увеличават натоварването върху сърцето и белите дробове, а също и на големите стави – например, коленни, тазобедрени. Съвсем не е изненадващо, че и най-малкото движение води до силна умора. Най-важното, което трябва да запомним е, че няма нищо сложно в постепенното отслабване чрез правилно хранене.

4.Дихателна гимнастика

Дихателните упражнения са много подценявани от повечето от нас. А те поддържат в тонус сложни области на въздушното пространство на белите дробове и на дихателните мускули, като кръвта се обогатява с кислород. Тяхната практика заема само няколко минути.

Опитайте точно сега. Направете 10 дълбоки вдишвания и издишвания. Дори и тези прости движения могат да подобрят здравословното състояние.

Правилното дишане понижава чувството за умора, дава прилив на енергия и бодрост. А освен това помага в борбата със стреса и е като лек за депресии.

5.Планирайте почивка

Особено ако отдавна не сте били в отпуск. Помнете – по-добре е сами да се оттеглите за известно време от работа, отколкото принудително да се окажете на болничното легло.

6.Отидете на разходка

Изследваният показват, че ако ходим само половин час на ден, и го правим всеки ден, ние съществено ще подобрим здравословното си състояние и ще предотвратим риск от много заболявания. Ще получим също така и свръхспособност по-малко да се уморяваме.

Препоръчва се да излизаме на разходка в обедната почивка.

7.Работа по план

Точното планиране и изпълнение на първостепенни задачи е гаранция за висока продуктивност. И колкото и да е изненадващо да звучи, това означава да се уморяваме по-малко.

Всичко това е, защото губим по-малко време за изпълнение на съществени задачи, и да се концентрираме върху най-главното. И да не отлагаме, тъй като това е вредно.

8.Контрастен душ

Душът с хладка вода отлично тонизира, помага в буквален смисъл да отмием от себе си умората и сънливостта, а пиенето на вода помага да се преборим с обезводняването отвътре.

9.Слушане на музика

Едно изследване от 2011 г. показва, че когато хората са слушали емоционална музика в продължение на 15 минути, техният мозък се зареждал с допамин, това е хормонът на радостта, и така се повишава общият енергиен статус на организма.

Това все още не е всичко. Допаминът стимулирал образуването на други хормони – серотонин и окситоцин, които помагат на хората да се чувстват по-мотивирани. А в работата мотивацията е много похвално качество.