Приятелите пряко влияят на нашата възможност да бъдем продуктивни и да постигаме значителни резултати. Защо се случва така, и как да се сформираме най-близък приятелски кръг?
Втората стъпка по пътя към всякакви изменения след планирането е организацията.
Съществуват 3 ключови жизнени ресурса: време, енергия и пари.
В тази статия ще поговорим за хората. А именно за тези, които влизат в най-близкия ни кръг на общуване.
Известна африканска пословица гласи, че ако искаме да стигнем бързо, трябва да вървим сами, а ако искаме да стигнем далеч, тогава трябва да сме заедно. И препоръчително да се превърне в правило за вас. Високите резултати са достижими само в обкръжение на хора.
Всеки от нас има в близкия си кръг хора, които способстват за нашето израстване. В същото време има и такива, които забавят този ръст и ни дърпат надолу. Въпросът е само как да запазим първите и да намалим влиянието на вторите.
Кой ни пречи да се движим напред?
В отношенията с хората действа много доброто правило за средното аритметично – представляваме нещо средно между 10-те най-близки приятели. Затова, например , ако голяма част от вашите познати са убедени, че бирата посред работния ден – това е норма, най-вероятно това ще стане норма и за вас. Можете сами да установите, че някои от тези убеждения някога са ви били натрапени от загрижени приятели, които са ви заобиколили от плътна стена.
В момента, в който човек започва да разбира, че не всички приятели му влияят добре, е най-добре да преразгледа приятелския си кръг.
Как да определите, с кого има смисъл да поддържате отношения?
1. Приятелят ви има цел в живота
Важно е човек да се стреми към нещо. Това се отнася не само за житейска цел, но и за принципи, по които живее човекът, неговите отношения към работата, семейството, успеха.
Има хора, за които обичайно е това, което за вас е неприемливо, например, ненавиждат това, с което се занимават. И ако такива разминавания са твърде много, тогава откровено разговаряйте с човека.
2. Разговор по душа
Определено не трябва да си тръгвате, затръшвайки вратата и казвайки на приятеля, че е неудачник, а вие да се изтъквате като победител, затова и приятелство между вас няма да се получи.
Кой е готов да ви подаде ръка?
Несъмнено, тези хора, които са готови да ни подкрепят, ние ценим просто защото ги има. Понякога повече не е необходимо, но понякога е необходимо да се положат малко повече усилия.
В обкръжението на всеки от нас има такива хора, но невинаги е възможно да се поддържат с тях стабилни отношения. И то до голяма степен, защото не разбираме какво представляват такива отношения.
В приятелството често заемаме пасивна позиция. Чакаме, докато ни пишат, позвънят или ни предложат да се срещнем. Но е добре да се проявява активност.
Важно е да се поддържа постоянна връзка с най-близките приятели. Да пишете веднъж седмично, да се срещате веднъж месечно. Всеки си има график, но съгласете, че не е трудно да отделите лично време на човека, който смятаме за важен за нас. Тъй като именно той ще ни се притече на помощ и ще ни подаде рамо. Защо сега не му отдадем дължимото?