За 80% от хората коронавирусната инфекция е безопасна. Но всички знаят кога да търсят медицинска помощ.

Учените все още не разбират какво представлява коронавирусът SARS-CoV-2 и как се борят с COVID-19 – заболяване, което предизвиква. Но вече е ясно как в повечето случаи се развива болестта и в какъв срок възникват неговите симптоми.

Как се развива по дни класическият COVID-19

Не трябва да се пропускат важните признаци на заболяването. Напомняме, че диагноза може да се постави единствено след PCR тест. При съмнения първо се звъни на личния лекар, а ако няма такъв на телефона на РЗИ, което отговаря за съответната област.

Ден №1

Заразяване – най-голям е рискът, когато сме в място, където са струпани много хора, на касата в супермаркета, във вагона на метрото или в претъпкания автобус. Или например, при лично общуване с човек, който неотдавна се е върнал от чужбина.

SARS-CoV-2 се разпространява предимно по въздушно-капков път. Близките контакти при разстояние по-малко от 2 метра са най-вероятният начин, по който можем да се заразим.

До появата на първите симптоми могат да изминат от 2 до 14 дни. В някои случаи инкубационният период продължава до 27 дни, зависи до голяма степен от особеностите на конкретния човек. Толкова дълъг интервал без симптоми след заразяване се среща рядко.

Най-често COVID-19 напомня за себе си 5 дни след заразяването. Това стана ясно още, когато епидемията върлуваше в Китай. Тази продължителност на инкубационния период ще използваме и при по-нататъшните си разчети.

3-5 ден – инкубационен период и първи симптоми

Храносмилателни симптоми, макар и СЗО да ги смята за нехарактерни за коронавируса, тъй като инфекцията засяга основно дихателните пътища, съществуват данни, че проблемите със стомаха се появяват при всеки втори заболял.

В повечето случаи пациентите се оплакват от:

  • Загуба на апетит;
  • Диария;
  • Повръщане;
  • Болки в корема.

Имайте предвид, че тези симптоми не са признак на болест. Коремът може да ни боли по най-различни причини. Друг е въпросът, ако на фона на храносмилателните нарушения се появят характерни за коронавирусна инфекция признаци.

5-10 дни след заразяването – вдигане на температура

Възникват ключовите симптоми на коронавируса. В повечето случаи те са 3:

  1. Повишаване на телесната температура до приблизително 38-39 градуса;
  2. Суха кашлица;
  3. Слабост.

Признаците са подобни на тези, които се появяват при грип. И това е един от основните проблеми при диагностика на COVID-19. Няма никакви характерни симптоми, които биха позволили да се отличи коронавирусната инфекция от обикновената остра вирусна инфекция.

Не може да се каже със сигурност, че появилата се хрема не е свързана с коронавирус. Или при суха кашлица на фона на немного висока температура, то това е обикновена вирусна инфекция.

Ключовите симптоми на коронавируса могат да се съпровождат с допълнителни:

  • Хрема;
  • Запушен нос;
  • Болка в гърлото;
  • Влажна кашлица с храчки;
  • Втрисане;
  • Болки в мускулите и ставите.

В някои случаи на COVID-19 протича леко и на практика безсимптомно, а понякога се проявява и с нестандартни признаци.

Например, пълна или частична загуба на обоняние – аносмия.

При леко протичане на COVID-19 след 4-7 дни състоянието на заразения се подобрява и човек оздравява. Такива щастливци според статистиката са около 80% от заболелите

В 20% от случаите заболяването протича тежко, и се проявяват допълнителни симптоми.

10-12 дни – влошаване на състоянието

Приблизително 7 дни след признаци на заразяването състоянието на някои болни рязко се влошава. Появяват се с затруднения с дишането – силен задух, екстремна слабост, посиняване на устните, пребледняване.

Тези симптоми са признак на тежка пневмония.

12-14 ден – оздравяване или допълнително влошаване

¾ от заболелите, при които се е развила вирусна пневмония, постепенно започнат да оздравяват. При ¼ от тях обаче или 6% от заразените, се развива опасно усложнение – остър респиторен дистрес синдром.

Състоянието на болния рязко се влошава и се развива дихателна недостатъчност, необходима е апаратна вентилация.

14-19 ден – излизане от апаратната вентилация

Изкуствената вентилация на белите дробове е крайна мярка, която невинаги помага – половината, поставени на командно дишане, умират. В повечето случаи това се случва на 14-19 ден от момента на заразяване.

На някои обаче помага, състоянието им се подобрява.