Сърцето е главният „мотор” на организма, който не спира и за секунда. Изненадващото е, че за 70 и повече години работа този неумолим труженик извършва повече от 2,5 млрд. съкращения и изпомпва около 156 милиона литра кръв.
Сърдечният мускул се справя с натоварването, но понякога човек сам погубва своето сърце, като увеличава риска от летален изход от инсулт или инфаркт.
Какви са начините за погубване на сърцето
Цигари – опасност за мотора на организма
Ако целта е разболяване на сърцето, то трябва да се продължи с пушенето, всеки ден и по няколко кутии цигари. Пушенето е една от основните причини за атеросклероза, наред със заседналия начин на живот и ядене на висококалорична и мазна храна.
Атеросклерозата се проявява с отлагане по стените на кръвоносните съдове на плаки холестерол, които в най-добрия случай леко свиват техния лумен, а в най-лошия напълно ги запушват.
В резултат органите и тъканите страдат от недостиг на хранителни вещества и кислород, а това може да доведе до други неблагоприятни последствия – куцане, инфаркти и инсулти.
Цигарите неблагоприятно влияят на функцията на белите дробове, но съществува шанс да бъдат възстановени напълно, ако завинаги се справим с вредните навици.
Игнориране на неприятните симптоми след физическа активност
Според статистиката, повечето диагнози за заболявания на сърдечно-съдовата система, се поставят на спортисти и на хора, които решават да практикуват фитнес през свободното време.
Това означава, че човек може да се чувства прекрасно в ежедневието, но стига малко да натовари сърцето си, и то започва да се „обажда”.
Пролапс на митралния клапан, миокардит и други заболявания се откриват случайно, и в повечето случаи това се превръща в истинско спасение в живота на човек.
Игнорирането на неприятни симптоми – болки в гърдите след физическо натоварване, задух, слабост, световъртеж, нарушения на сърдечния ритъм е възможно да са с опасни последствия. Проявяват се с исхемична болест на сърцето и с инфаркт.
Заседнал начин на живот
Учени и лекари бият истинска тревога, тъй като всеобщата хиподинамия все повече влошава ситуацията със сърдечно-съдовите заболявания. С развитието на електронните технологии животът стана по-лесен, по-комфортен и по-удобен, но заради тези удобства човек си плаща със здравето на своето сърце.
В резултат на ограничаване на двигателната активност се забавя обмяната на веществата, влошава се снабдяването с кръв на тъканите.
Кръвта става „мазна” и по-бавно тече по кръвоносните съдове, като се развива хиполипидемия и атеросклероза.
Ако растящата на обем талия не представлява проблем за повечето от нас, то за сърцето това е опасно, тъй като може да доведе до хипертония, инсулт, исхемична болест на сърцето и инфаркт.
Обвиняване на родителите за всичко
Разбира се, много по-лесно е да намерим виновни за своята болест и да свалим от себе си отговорността за собствените си действия и за своя живот. И макар наследствеността да не играе последна роля в развитието на сърдечно-съдовите заболявания, начинът на живот на човек не е по-малко значим предразполагащ фактор.
Според американски учени и изследователи, при контрол на холестерола, рискът от развитие на инфаркт клони към нула, въпреки дългата семейна история на болестта. Така че всичко е в ръцете ни.
Избягване на редовни изследвания
Профилактичните изследвания, които покрива бюджета на НЗОК, е добър повод да проверим своето здраве, но за съжаление, не всички го правят.
В повечето случаи служителите се принуждават да си направят профилактични прегледи под натиск на началството, но за самонаетите, безработните, индивидуалните предприемачи всички зависи от собствената им съзнателност.
Игнориране на вирусни инфекции и други заболявания
Каква баналност, ще си кажат повечето от нас – хрема, кашлица и заседнал начин на живот. В забързания ритъм на живот много малко си позволяват да боледуват у дома. А именно тези болести често дават усложнения на сърцето и водят до най-различни нежелани и тежки последствия.
Миокардитът, например, е едно от усложненията на вирусна инфекция, а при наличие на клинични проявления, то прогнозата е доста неблагоприятна. В половината от случаите се развива дилатационна кардиомиопатия, която предизвиква разтежение на камерите на сърцето.