На пръв поглед изглежда, че свежите идеи възникват, ако се откажем от всичко, което е създадено преди и се опитваме напълно да преосмислим света.
Когато се провали някакъв проект, ние казваме – нека да започнем на чисто. Когато искаме да променим начина си на живот, си мислим, дали е нужно да започнем всичко от начало. Но творческите решения рядко ни идват наум, ако започнем от нулата.
Замислете за следния пример от биологията.
Някои учени смятат, че птичите пера са се развили от люспите на влечугите. В хода на еволюцията люспите постепенно се превърнали в пух, който първоначално бил необходим само за поддържане на топлина.
Постепенно тези малки пера станали по-дълги и в края на краищата позволили на птиците да летят. Това бил плавният процес на повторение и разширение на вече съществуващи идеи.
По подобен начин се развивали и полетите при човека. Обикновено ние смятаме за родоначалник на управляемите полети братята Райт и рядко си спомняме за пионерите в авиацията Самюел Ленгли и Октав Шанют.
При създаването на първия самолет в света, братята Райт се обърнали към трудовете на тези инженери.
Най-иновационните решения често са комбинация от стари идеи. Хората с творческо мислене не измислят ново, те намират връзки, които другите не виждат.
Освен това, най-ефективният метод за постигане на резултати – с 1% да подобриш вече работещ механизъм, а не да се опитваш да разрушаваш съществуваща система и да изграждаш всичко от нулата.
Повтаряйте, а не изобретявайте
Много често не забелязваме, колко сложно е устроен светът, който ни заобикаля. Купувайки някакъв уред, например, тостер, не се замисляме колко много неща се случват, преди той да попадне на рафта на магазина.
Не осъзнаваме, че първоначално трябва да е добие желязна руда за производство на стомана и нефт за създаване на пластмаса.
През 2010 г. британският дизайнер Томас Твейс решил сам да си направи тостер. Определил какви материали ще му трябват, за да създаде собствен. Основните от тях били пластмаса, никел и стомана.
За желязна руда той се обърнал към местен рудник, и не е изненада, че са му отказали. Нефтодобивните компании не се оказали толкова щедри, затова Твейс трябвало да разтапя парчета стара пластмаса, за да направи корпус за тостера си. След това претопил монети, за да се сдобие с никел.
И тога разбира, че ако трябва да започне от нулата, ще му трябва половин живот, за да направи един тостер.
Въпреки този експеримент го научил на много. Дори написал и книга.
Най-често не се замисляме колко тясно е свързано всичко в живота ни. Съсредоточаваме се върху резултата и не забелязваме многобройните процеси, които отговарят за този резултат.
Ако работите над някакъв сложен проблем, спомнете си тези идеи, които вече съществуват и успешно работят. Тъй като са преминали проверката на времето и са оцелели.
Така че повтаряйте, а не започвайте от нулата.
Затова е добре първият бизнес на човека да не е нещо, което никога да не е било - някакъв иновационен продукт, или някакво друго чудо, а нещо, което вече съществува и е добре известно, и едва вече, когато се натрупа достатъчно капитал може да се премине към поемане на риск.