Известно е, че затлъстяването в детска и тийнейджърска възраст може да стане причина за сърдечно-съдови заболявания и захарен диабет.
Сега рентгенолози от Харвардския университет разказват за нова опасност – наднорменото тегло неблагоприятно се отразява на костната структура.
Неотдавнашни изследвания на американски рентгенолози показват по-висока честота на фрактури на предмишниците при пълни млади хора.
За да се определи взаимовръзката между телесната маса и структурата на костите, учените поканили за участие 23 тийнейджъри със затлъстяване. Средната възраст на участниците била 17 години, а средният индекс на телесна маса – 44.
В юношеството костната маса достига пикови стойности, а след това постепенно намалява. Загубата ѝ през този период е сериозен проблем – рискът от фрактури и остеопороза в зряла възраст се увеличава, дори и след нормализиране на теглото.
С помощта на компютърна томография учените измерили плътността на костната тъкан и на костната микроархитектура в ръцете и краката на тийнейджърите.
Те също определили тяхната мускулна маса и масата на висцералните им мазнини с помощта на двуенергийна рентгенова абсорциометрия – ДРА.
Висцералните мазнини се натрупват не под кожата, а около вътрешните органи, разположени в коремната кухина.
Има няколко механизма с помощта на които висцералните мазнини оказват неблагоприятно въздействие върху костите.
Тези мазнини секретират вещества, които предизвикват хронично възпаление в организма.
А то на свой ред стимулира образуването на остеокласти – клетки, които правят костите чупливи. Освен това, витамин Д, който е важен за здравето на костите, се разтваря в мастната тъкан, и се оказва в капана вътре в мастните клетки.
Получените данни свидетелстват, че наличието на голямо количество висцерални мазнини в съчетание с малко количество мускулна маса предизвиква у тийнейджърите отслабване на костната структура.
Също така растежният хормон, който е важен за костното здраве, е понижен при подрастващи с висцерално затлъстяване.
Най-добрият начин за предотвратяване на загуба на костна маса са редовните физически упражнения и пълноценната диета, съдържаща достатъчно количество калций и витамин Д.
Резултатите от проучването също така показват, че нормалният индекс на телесната маса положително влияе на дебелината и площта на кортикалното костно вещество.
То е компактно и плътно, като формира външната обвивка на повечето кости. Висцералната мастна тъкан се свързва с по-висока порестост на кортикалното вещество.
По-малкото висцерални мазнини положително се отразяват на трабекуларната плътност, обем и интегритет. Трабекуларното костно вещество е порестият вътрешен слой на костта, което осигурява нейната здравина и гъвкавост.
През последните 10-15 години затлъстяването сред децата и тийнейджърите придоби застрашителни мащаби и у нас, като така се залага истинска бомба със закъснител, за всички тези деца с наднормено тегло, когато навлязат в зрялата възраст.
Техните здравословни проблеми след 20-30 години, когато вече навлязат в средната си възраст ще се превърнат в реална заплаха за родната система на здравеопазването.
Проблемът е обаче, че затлъстяването в юношеските години по необратим начин въздейства на костната структура.
Единственото решение е да се насърчат юношите да се движат повече, но не и да прекаляват, както се случва понякога.
Характерният за тийнейджърите максимализъм понякога изиграва много лоша шега и подрастващото поколение така се пристрастява към спорта, че се стига до крайност, още повече и ако няма достатъчно добър пример за подражание.