Когато сме на 20, си мислим, че не предстои безкрайно дълъг живот. Разбира се, изпълнен с главозамайващи успехи и щастливи мигове.
На 40 са малко тези от нас, които са готови с удоволствие да заявят, че в младостта са избрали правилния път и не са изпуснали добри възможности.
Ето няколко идеи какво може да се направи, за да не минат най-важните години в живота в лутане.
Какво е важно на 20, за да сме удовлетворени на 40
Да изберем какво точно искаме
На 20 всички възможности са пред нас. Можем да бъдем каквито си поискаме, или не. Най-малко 25% от българите се записват да учат не това, което желаят, а там, където са им казали родителите. Или просто така се е случило.
Това съвсем не е изненадващо, тъй като на 17 или на 18 години е доста трудно да знаем с какво искаме да се занимаваме през целия си живот.
Тези, които не са направили правилен избор, след като завършат започват да се чудят – дали да си губят времето за работа, която не обичат и не харесват или да търсят начин да се преквалицифират.
Когато знаете с какво всъщност желаете да се занимавате, тогава решението ще бъде по-лесно.
Например, обожавате да рисувате и желаете да правите това цял живот – това означава, че е добре да помислите дали да не станете графичен дизайнер.
Ако пък нямате представа с какво точно желаете да се занимавате – тогава опитайте да се пробвате в няколко специалности – ходете на курсове, слушайте уебинари и лекции.
И всеки път се питайте дали ви е близка тази действителност. Също можете да потърсите неплатени стажове по интересните ви направления. Получените умения няма да са напразни и те ще ви бъдат от полза, каквото и да изберете.
Съгласно концепцията за непрекъснатото обучение, човек се учи постоянно. През живота си усвояваме много навици и може във всеки един момент да променим това, с което се занимаваме.
Много работодатели предпочитат да виждат в своя екип не специалисти – тези, които максимално добре са изучили дадена област, а генералисти, тоест такива, които притежават множество навици и компетентности в няколко сфери.
Не се страхувайте да пробвайте нещо или да променяте специалността, ако предишното ви основно занимание вече не ви устройва.
НЕ се страхувайте от промени
Да променим нещо в живота си – това е страшно. Особено ако е нещо важно, като сферата на дейност или местожителството.
От детството ни внушават, че преместването или смяната на професия – това е нещо много сложно, продължително и скъпо.
Не се решаваме да променим живота си, дори и категорично да не ни устройва.
Повечето от нас смятат, че първо трябва да пораснат, да натрупат опит и да си създадат солиден финансов буфер, и едва след това да се местят, да започват собствен бизнес или да се заемат с любимата дейност.
Идеалният момент няма да настъпи никога. И колкото по-късно се решим да направим тези промени, толкова трудно ще ни бъде.
Периодът от 20 до 30 години, докато все още не сме си взели ипотека, не са ни се родили деца, не сме поели ангажименти, това е идеалното време, в което да променим нещо.
Създайте си приятелства
След 30 ще ви бъде трудно да си намерите добри приятели и познати. Да, в някои случаи могат да се ползват платени консултанти. Но невинаги могат да заменят човек, който може искрено да ни помогне или да ни стане партньор в бизнеса.
Много по-лесно се създават приятелства, когато сме на 20 – докато учим, имаме сили и време за развлечения, пътувания, ходене на гости и т.н.
На 30 също не е късно, все още е рано да седнем на фотьойла вкъщи и да започнем да си припомняме за отминалата младост.
През този период обаче семейството, децата и прочие задължения изяждат голяма част от свободното време, освен това се затваряме в себе си, ставаме недоверчиви. Затова си записвайте в телефона по-важните контакти колкото се може от по-рано.
За предпочитане са впечатленията пред вещите
След 20 години от скъпите маратонки и от модерния смартфон няма да е останал и помен, но пък винаги ще спомняме за пътуването до Тайланд и остров Бали, затова е по-добре да не го пропускаме в името на закупуването на скъпи вещи.