Харизмата е загадъчно понятие, което съществува в продължение на 2000 години и първоначално означавало божествена благодат. Сега едно от тълкуванията на тази дума е способността да се въздейства на другите.

Как се е трансформирало понятието харизма, с какво се е обозначавала тази дума сега и колко е полезна харизмата?

По-лесно е да разбереш, какво е това харизма, за да ѝ дадеш определение. В различни списания и журналистически статии се привеждат еднакви примери за харизматични лидери – Джон Кенеди, Мартин Лутър Кинг, Барак Обама.

Но в тях рядко може да се намери описанието на харизмата като такава. Въпросът за наличие на харизматични черти у т.нар. трансформационен лидер остава доста спорен.

Същевременно рафтовете по книжарниците са пълни с книги за самоусъвършенстване, в които се обещава на читателя разкриването на всички тайни на харизмата.

Различни представи

Някои смятат, че е невъзможно да се докопаш до същността на понятието, защото това е нещо абстрактно, което съблюдават само някои индивиди. Но какво е това харизма?

Първите политици, които средствата за масово осведомяване определили като харизматични, а не като манипулативни, и с положителни черти, били Джон Кенеди и неговия брат Робърт.

След 60-те години думата „харизма“ навлиза в масова употреба, тъй като започва да се използва не само по отношение на политическите лидери, но към личности известни в други области като Мохамед Али.

Към настоящия момент понятието се използва за описание на някои личности – политици, бизнесмени, знаменитости. Под харизма разбираме заложено по природа качество, което отделя хората от общата маса и привлича към тях други хора.

Харизмата се смята за рядко качество, свързано с особена надареност. Например, към американските политици, притежаващи качество на харизматичен лидер, обикновено отнасят Бил Клинтън и Барак Обама, но освен тях към този момент никой повече не е бил удостоен с такова звание.

В сферата на бизнеса за харизматичен лидер се приема Стив Джобс – далновиден и вдъхновяващ, същевременно изменчив и нестабилен в отношенията си с околните.

Двояката роля на харизмата

Нужна ли е изобщо харизма на съвременните политици?

Дейвид Барнет, журналист, който се занимава с написването на биографии на политически дейци, определя харизматичното лидерство за едно от най-опасните от всички съществуващи в демократичните общества явления.

Харизматичните лидери могат да вдъхновяват своите последователи с грандиозна риторика, което в крайна сметка често води до разногласия и нанася огромна вреда на членовете на партиите или на всички граждани на тази държава, оглавявана от такъв лидер.

Обикновено на политическите партии им е достатъчно да имат популярни сред народа и близки до него лидери, идеите на които са разбираеми от обикновените хора.

Например, престоят на длъжността премиер-министър на любимия на народа италиански лидер Силвио Берлускони пагубно се отразява на живота на демократичното общество.

Същото се отнася и за Путин и Ердоган – това са много харизматични личности, любимци на народа, но именно това тяхно обаяние е причина, те да доведат обществата, които управляват до състояние, което е много далеч от демокрацията.

Днес харизмата продължава да е тайнствен талант, от който не трябва да се лишаваме.