В днешно време, все по-често чуваме за хора, оплакващи се от поставената диагноза гуша. Макар и преди години да са били взети мерки срещу предотвратяване на някои от заболяванията на щитовидната жлеза, чрез прибавяне на йод към трапезната сол, проблемът с честотата на този тип заболявания, не е решен.
Гушата е може да се дължи на много фактори, но добрата новина е, че има лечение. За това какво представлява гушата, кое я определя и как се лекува, ще говорим в днешната статия.
Какво означава диагнозата гуша
Гуша означава увеличение на щитовидната жлеза, често усещано като натиск в гърлото. Гушата може да е съпроводена с дисбаланс в тиреоидните хормони, което означава, че самата щитовидна жлеза не функционира нормално или пък да не е свързано с увреда на функциите на щитовидната жлеза.
Как се разпознава гушата
Първият и най-осезаем симптом, разбира се, е подуването в основата на шията. Съпроводено с това е и усещането за натиск върху гърлото и затрудненото преглъщане, особено при преглъщане на по-големи хапки храна или хапчета.
Много от пациентите се оплакват от кашлица и затруднено дишане.
Кои са рисковите фактори за поява на гуша
- Пол – Проучвания показват, че жените са много по-предразположени към развитие на заболяването;
- Възраст – Рядко гуша се наблюдава при пациенти под 40-годишна възраст;
- Йоден дефицит – Гушата е особено характерна за хора, които не консумират йодирана сол или живеят в местности, характеризиращи се с недостига на йод;
- Болест на Хашимото – Гушата може да бъде резултат от хипотиреоидизъм. При болестта на Хашимото щитовидната жлеза се уврежда до степен, до която не е способна да произвежда достатъчно щитовидни хормони.
Вследствие на това, хипофизата отделя прекалено голямо количество тиреоид стимулиращ хормон, а щитовидната жлеза увеличава размерите си;
- Наличие на възли по щитовидната жлеза – При развитието на единичен или множество възли по щитовидната жлеза, тя нараства;
- Рак на щитовидната жлеза;
- Болест на Грейвс – При това състояние щитовидната жлеза е атакувана от антитела, които я стимулират да произвежда повече тироксин, поради което тя увеличава размерите си;
- Бременност – Човешкият хорион гонадотропин, който се произвежда по време на бременност може да доведе до леко увеличение на щитовидната жлеза, което обикновено отминава с времето.
Лечение - какви са вариантите
Ако състоянието се диагностицира в ранните стадии, т.е. докато щитовидната жлеза не е със силно увеличени размери, болестта може да се контролира и с медикаменти, като се изисква редовно лекарско наблюдение. Ако размерите на жлезата са силно увеличени, се налага хирургична намеса.