Педиатрите от главната болница на Масачузетс твърдят, повечето бебета с къса юздичка не се нуждаят от операция за нейното подрязване с цел по-добро кърмене. Достатъчни са няколко занимания със специалист.
Защо късата юздичка пречи на бебетата да сучат
От 4% до 11% от децата в САЩ, за България няма данни, се раждат с анкилоглосия – къса юздичка на езика, която допринася за намаляване на неговата подвижност. За тези бебета е по-трудно да сучат от гърдата на мама.
Обикновено им правят процедура френулотомия – операция, при която се изрязва лингвалната юздичка. От 1997 г. до 2012 г. честотата на извършване на тази процедура нараства с 10 пъти, макар и броят на новородените за тези 15 години на практика да не се променя.
Основната причина, поради която младите майки се обръщат към хирурзите, са проблемите с кърменето.
Според препоръките на водещи здравни организации, кърменето трябва да продължи до навършване на 6 месеца на детето.
Френулотомията лека и кратка, но доста болезнена процедура
Френулотомията е лека процедура, която отнема само 15 секунди и е последвана от загубата на няколко капки кръв, но е болезнена, и както се установява, не е задължителна.
В рамките на своето изследване учените наблюдавали 115 деца, които се родили с къса юздичка и били изпратени за френулотомия. Но преди провеждане на процедурата изследователите карат родителите да заведат мъниците на занятия при педиатри, специализирали корекции на патологии на езика.
Продължителността на занятията е от 3 до 14 дни. След общуване със специалисти при почти 63% от децата било постигнато подобряване на кърменето без извършване на операциите по изрязване на юздичката – и техните семейства отказали процедурата.
В 28% от случаите, когато юздичката била твърде къса и придърпвала горната устна към горния венец, била извършена операция.
Също процедурата по изрязване на юздичката била направена на 8,7% от децата, при които била твърде плътна.
Така повечето деца успешно се разминават без болезнената процедура. И макар този метод да не сработва за всички деца, авторите на изследването смятат, че не трябва да се бърза с операцията.