Бременността е много важен период, тъй като бъдещата майка е отговорна както за собствено си здраве, така и за състоянието на развиващия се в утроба ѝ нов живот.
Много ендокринни органи влияят значително на протичането на бременността, и специално място сред тях заема щитовидната жлеза.
Промяната на баланса на щитовидните хормони може да предизвика спонтанен аборт или задържане на вътреутробното развитие.
По какъв начин може да повлияе на бременността на една киста на щитовидната жлеза?
Възможно ли е въпреки нейното наличие да се роди здраво дете?
Влияние на щитовидната жлеза върху бременността
Често щитовидната жлеза, която страда от едно или друго заболяване, може да стане причина за проблеми с бременността и дори да се стигне до нейното прекъсване.
Затова и всички жени, които са с аномалии в структурата или функционалността на тази жлеза, се водят на специален учет на женската консултация.
Постоянно се изследват общото състояние и хормоните на жлезата, а също и развитието на плода на ултразвук.
Проявление на кистата, влияние върху детето
Развиващият се плод може да страда от проявленията на кистата, ако това се съпровожда с рязко намаляване на нивата на хормоните или обратното - хиперфункция на жлезата.
Често промените в хормоналния фон влияят на нормалния растеж и развитие на нервната система на детето.
При хипофункция на жлезата след раждане детето може да развие кретенизъм, тежка умствена изостаналост в комплекс с други неприятни проявления на вродена хипотиреоза.
Методи за диагностика на киста през бременността
Основа на диагностиката са типичните оплаквания на бъдещата майка, свързани с образуването на тумори на шията с кръгла или неправилна форма.
За да се определи произходът на образуванието, се назначават ултразвуково изследване на щитовидната жлеза.
Установява се кухина с капсула и съдържимо вътре.
За да се определи характера на кистата, трябва да се даде кръв за изследване на хормони, а също и да се направи пункция на образуванието.
Пункцията ще определи точно дали кистата е доброкачествена. Провежда с тънка игла с местна упойка и изобщо не е опасна за майката и детето.
По подобен начин може да се проведе и лечението на кистата.
В кухината се въвежда вещество, което води до слепване на стените и премахване на образуванията или намаляване на неговите размери.
Често кистата на щитовидната жлеза е функционално неактивна. Не влияе по никакъв начин на бременността и бебето се развива нормално, въпреки нейното наличие.
В такъв случай не се налага лечение, а само наблюдение. Откриването на такова образувание в началото на бременността не е повод за нейното прекъсване.
На бъдещата майка обикновено се предписва емоционален и физически покой.
Дали да бъдат назначени йодни препарати или хормонална терапия, решава лекарят. Ако образуванието стигне големи размери, се оперира след раждането .
Кога се налага интервенция?
В повечето случаи щитовидните кисти не влияят на бременността.
Детето се ражда нормално и без проблеми със здравето.
Но малък процент от тези образувания могат да се изродят в онкологично заболяване и тогава трябва да се вземе решение за спешното им лечение.
То се състои в хирургичното премахване на кистата, хормонална терапия и лъчетерапия, което е много опасно за плода.
В този случай по-нататъшната съдба на бременността се решава от екип лекари с участието на бъдещата майка.