Напрегнатите отношения между свекървата и снахата се обсъждат не по-малко, отколкото конфликтите между тъщата и зетя. Никой няма да се изненада, ако кажеш, че недолюбваш свекърва си, обикновена история, както всички.
Но идва момент, в който свекървата, след поредния конфликт с вас, започва да се цупи не само на вас, но и на детето ви – собственият ѝ внук, който дори и не е участвал в това.
Защо се случва това и как да се държи снахата, обясняват психолози?
Защо свекървата недолюбва собствения си внук?
Появата на нов член на семейството е стрес, не само за родителите на бебето, но и за бабите и дядовците. За свекървата стресови могат да станат следните моменти:
• Не иска да бъде „стара“ – на някои младолики баби им е неприятно новото положение, тъй като то указва възрастта им, и внукът им напомня, че старостта вече не е толкова далеч.
• Ревнува – навярно сте забелязали, че с вашата поява като жена у свекървата се е появило напрежение. Кой знае, може би ревнува? Да, за съжаление и това се случва. А сега се е появил и внук, който напълно ще завладее вниманието на нейния син.
• Иска да нарани снахата, а не внука – а най-голяма болка може да причини чрез децата, за съжаление, свекървата не разбира, че това ще нарани не само вас, но и малкия човек. Желанието да причини болка на снахата е обусловено от обидата, че снахата е откраднала сина от свекървата.
• Има по-ясен образ за подражание – възможно е така да са се държали роднините от нейното собствено детство – вашата свекърва е възможно да е била в ролята на същата тази невеста, както и вие.
Как да се държите със свекървата?
• Поговорете с детето – ако то е забелязало, че баба му е настроена против него прекалено строго и не е толкова нежна, колкото и останалите баби, то добре е да го обсъдите с него, но в олекотена форма.
Кажете му, че майката на татко му има специфичен характер и че самото то не е виновно за нищо. Много е важно това да се обясни от самото начало, за да не започне то да развива комплекси. Особено тежка е ситуацията, когато семейството трябва да живее на едно място с бабата.
• Никога не забравяйте за учтивостта – колкото и да е тежко по-добре замълчете. Направете дълбоко вдишване, второ, трето. Помнете, че вашето дете не трябва да ви вижда как страдате.
• Не настройвайте мъжа си против майка му – придържайте се към позицията, че и на свекървата може да ѝ е трудно и необичайно.
Да, може и да не е на 100% права, но си оставете възможност да проявите разбиране към нея. Поне синът ѝ да опита да ѝ помогне.
Но помнете, че не трябва да влизате в ролята на съперница на майката на вашия мъж, тъй като ролите ви в неговия живот са съвсем различни.
• Използвайте аз форма, когато говорите – по-добре е да изразявате собствените си мисли и чувства, а не да обсъждате поведението на свекървата.
Поглед от другата страна
• Забравила е как се общува с деца – бабата недолюбва внука си не заради снахата. Но по-точно е да се каже, че остава впечатление, че го недолюбва, а всъщност не помни или не знае как да общува с малко дете, нервничи заради това, а отстрани изглежда, че не се чувства добре в присъствието му.