Храната, която ежедневно консумираме се отразява на не само на тялото, но и на мозъчната ни дейност. Ако добавим в менюто си определени храни, може да повишим IQ-то си, да подобрим настроението и паметта си и да поддържаме мозъчната си дейност активна.

За да извлечем максимални ползи от тези храни, трябва да си съставим правилен хранителен списък и да изградим няколко нови навика.

Закуската

По време на закуската не трябва да разчитаме единствено на кафето, за старт на деня. Трябва да си отделим време за здравословна закуска, която ще се отрази на дейността ни през целия ден.

За да си изградите добре балансирана диета, може да се храните със зърнени култури като мюсли с полуобезмаслено мляко или пълнозърнест хляб с варени яйца.

Захарите в тези храни се освобождават по-бавно в кръвния поток, което помага за засищане на глада и увеличава енергийните нива.

Не забравяйте за течностите

Ако вашият мозък не получава достатъчно течности, има голяма вероятност да се чувствате уморени и често да страдате от главоболие. Ежедневно трябва да изпивате от 6 до 8 чаши течности. Водата е най-здравословният избор, ако пиете плодови сокове, шейкове или мляко внимавайте със съдържанието на захар.

Консумирайте храни, богати на желязо

За да работят добре мозъчните клетки се нуждаят от добър приток на кислород. Липсата на желязо в ежедневното меню може да намали способността на кръвта, да пренася кислород до мозъка.

Ако не получавате необходимото количество желязо, това може да доведе до проблеми като лоша концентрация, липса на енергия и умора. Крехкото червено месо е отличен източник на желязо.

Ако не обичате месо, може да консумирате яйчни жълтъци, варива като червен боб и леща, сушени кайсии, обогатени зърнени закуски, броколи, пълнозърнести храни и пълнозърнест хляб, които са дори източници на желязо.

Наблегнете на зелените храни

Проучванията показват, че хората, които консумират повече витамин C, се представят по-добре в тестове за концентрация, памет и повишено внимание. Задължително към менюто си прибавете плодове и зеленчуци.

Риба

Рибите като сьомга, сардини и прясна риба тон съдържат омега-3 мастни киселини, които помагат на мозъчните клетки да си взаимодействат. Прибавете в седмичното си меню, поне една от тези риби, но ги консумирайте пресни, а не от консерва.

Лек обяд

Ако преядете по време на обяд ще се почувствате уморени през следобедните часове. Затова добавете салата към обедното меню и не прекалявайте с тежките храни.

Хранете се редовно

За да се работи мозъка нормално и да се запази нивото на кръвната захар стабилно, задължително трябва да се храните три пъти на ден, като се препоръчват няколко здравословни закуски между основните хранения.

Като здравословни закуски може да консумирате продукти като нискомаслено кисело мляко, овесени питки, пресни или сушени плодове, шейкове или зърнени, нискомаслени блокчета.

Избягвайте късното хранене

Тежка храна късно вечер може да наруши съня ви, така че се опитайте да се храните най-малко три часа преди лягане. Това ще помогне на тялото ви да преработи храната и да си почине.

Добавете в менюто си храни, богати на витамин В като пилешко месо, картофи и банани, които ще подобрят паметта ви.