Кома при инсулт е доста тежко усложнение, и нейното развитие прави прогнозата по-сериозна. Понякога в художествените филми може да се види следният сюжет – болният след прекаран инсулт дълго време се намира в кома, а след това в един прекрасен ден става и започва да си живее по стария начин.

Вероятността от подобен сценарий в реалния живот е близка до нула. Тъй като дори и леката степен на кома, в която се е намирал болният след прекаран инсулт, задължително се отразява на състоянието на нервните клетки на главния мозък и частично губи функциите си.

Това може да се прояви в понижаване на интелекта, паметта, зрението, двигателната активност или други.

Кома, степени и основните техни признаци

Това е погранично състояние, когато човек се намира между живота и смъртта. За комата е характерно постепенно угасване на всички главни функции на човека. Съществуват няколко степени на комата.

1. Прекома – това е състояние, предшестващо комата. Болният е с объркано съзнание, оглушава, или обратното – прекомерно възбуден е, нарушени е координацията на движенията му, но всичките му основни рефлекси се запазват в непроменен вид. Другите зависят от това какво именно е станало причина за комата.
2. 1-ва степен – болният се намира в заглушено сънливо състояние, но може да изпълнява прости команди, несвързано отговаря на въпросите. Може самостоятелно да се върти в леглото, поглъща храна и вода. Реагира на болка с потръпване на крайниците. Основните рефлекси се запазват.
3. 2-ра степен – контакт с болния няма, не отговаря на въпроси. Намира се в дълбоко зашеметено състояние. Реакцията му на болка е отслабена. Възможни са съкращения на отделни мускули. Нарушава се процесът на дишане, дефекацията и уринирането са самопроизволни.
4. 3-та степен – болният не реагира на болка, прочие дразнители, не встъпва в контакт. Самостоятелното дишане е потиснато, затова такива болни се включват на апарат за вентилация на белите дробове. Повечето от жизнените процеси значително се забавят. Запазва се работата на сърцето, но нивото на кръвното налягане е понижено.
5. 4-та степен – това е най-тежката степен на кома. У болния се запазват само незначителни признаци на живот. Самостоятелно дишане отсъства. Сърцето и храносмилателната система функционират минимално. Най-често тази степен на кома завършва със смърт.

Кома при инсулт – основни особености

Не възниква толкова рядко. Но хеморагичният инсулт дава това усложнение по-често от исхемичния. Комата е като защитна реакция на мозъка, в който се е развила съдова катастрофа.

Просто се изключва, за да си почине. Но без медицинска помощ този отдих може да приключи трагично, затова при първите признаци на инсулт и състояние на прекома, болният възможно най-скоро трябва да бъде хоспитализиран. Лечението на това състояние се провежда в реанимацията.

Инсултът без кома, обикновено има по-благоприятна прогноза, но и при изпадане в кома 1-ва и 2-ра степен, човек може да се върне към живота.

Основен фактор, влияещ на съдбата на болния, е грамотното и своевременно лечение и всестранна рехабилитация след изписването от болница.

Но при наличие на множество аневризми, които обикновено са причина за хеморагичен инсулт, прогнозата за пациента е неблагоприятна. Макар и медицината днес да е доста напреднала, при някои случаи и лекарите, които се грижат за болния, молят Бог да му помогне.