Много от нас навярно са обърнали внимание, че различни болести се обострят през нощта, зъбобол, гастрити. Температурата се вдига обикновено вечер.

Защо това се случва и могат ли да се почувстват признаците на нощния кошмар още през деня?

Болката излиза на преден план

През деня обикновено сме концентрирани върху различни задачи, работим, грижим се за децата и сме постоянно заети. Затова и болката често не се забелязва, и минава на втори план.

През нощта, когато си легнем, навлизаме в състояние на покой и мозъкът ни се опитва да се съсредоточи върху единствения въпрос, който не сме решили през деня, това е болката.

За това и ни се струва, че изпитваме по-силна болка, а всъщност тя е излязла на първи план.

Другият фактор за усилване на болката, при възпалителен процес. През нощта на възпаленото място заради увеличения приток на кръв се повишава налягането, и нервните влакна започват да подават активни сигнали към централната нервна система.

Нервните влакна, изпращащи сигнали в мозъка за това дали ни е горещо или студено, също предават и сигнали за болка.

Това води до натрупване на метаболити, включително и на въглероден диоксид, който кара капилярите да се разширят и да притискат съседните тъкани, включително и нервните окончания, което на свой ред повишава чувствителността на болка.

Още една причина, това е промяна на температурата на тялото по време на сън. През нощта температурата обикновено е по-ниска, което може да повлияе на възприятието на болка.

Системата включва защита

Възниква въпросът защо тогава температурата се вдига вечер? Високата температура вечер е признак за начало на заболяване.

Имунната система включва защита при атаки на вируси и бактерии, затова незначителното колебание на градусите трябва да е повод да се обърне внимание. Невинаги причината е само в простудата.

Причините за повишение на температурата могат да са: начало на простуда, възпалителни процеси в организма, хронична умора и изтощение, неотдавна прекарано заболяване, когато имунната система е потисната, работа в помещение с повишена температура на въздуха, дълъг престой на горещо през лятото, стрес, прием на някои медикаменти, поникване на зъби (при малки деца), прегряване, твърде топли дрехи, гореща вана или менструация.

Всички тези фактори влияят на температурата на тялото и необходимо да се обръща внимание на сигналите, които то ни подава, тъй като може да означават предстояща опасност.

При изтощение, редовно недоспиване или след тежко заболяване имунната система е уязвима, затова и температурата се вдига. Помагат за възстановяване отдихът и следването на препоръките на лекуващия лекар.

За да не се чувстваме уморени в края на деня, е необходимо правилно да си направим дневния режим и равномерно да разпределим натоварването. Вечер организмът се изтощава и е подложен на действието на вирусите.

В такъв случай имунната система е трудно да се бори с микроорганизмите, затова и човек се разболява.

Как да се подготвим за бурна нощ

Съществуват ли симптоми, на които да обърнем внимание през деня, за да бъдем готови за бурна нощ? И какво да правим, за да се минимизират болките?

Първо, пълноценно наспиване. Постарайте се да лягате да спите по едно и също време. Най-малко 30 минути преди лягане не използвайте никакви мобилни устройства, полезна е кратката разходка преди лягане.

Второ, помагат редовните физически упражнения. В идеалния случай на физически натоварвания трябва да се отделя време по 3-5 пъти седмично.

Тренировката е необходимо да започва с плавни движения и упражнения, така се избягват болки в мускулите и ставите, както и травми, краят трябва да е с разгрявка, и това не трябва да се пропуска.

Трето, вечер преди лягане може да се вземе топла вана или душ с по-топла вода, по-високата температура на водата ще отпусне тялото и ще го подготви за сън.

Четвърто, използвайте позитивното мислене, например, визуализирайте това, което обичате.

Вместо да се съсредоточавате върху болките, следва да затворите очи и да помечтаете. И още, ако болките не ви безпокоят за първа нощ или възникват периодично вече дълго време, запишете си час при личния лекар.

Симптомите на хронично заболяване могат да се търпят известно време, но постепенно състоянието все пак ще се влоши, възможно е развитие на сериозни усложнения.