В потока от постоянно обновяваща се информация за новия коронавирус SARS-COV-2, с изучаването на която днес се занимава целият научен свят, се появява съобщение за някои хора, които са по-предразположени към COVID-19 – атипична пневмония, която предизвиква този вируси.
Причината за това не е възраст, не са хронични заболявания и не е честота на контакти с околните, а кръвна група. Самата идея за връзката между инфекциозните заболявания и кръвната група – не е нова. Опитахме да разберем за какво става въпрос и колко е реална тази връзка.
Кръвната група може да е причина за безсимптомно протичане
Кръв и инфекции
Връзката между кръвните групи по системата AB0 и предразположеност към инфекциозни заболявания е била забелязана отдавна.
Епидемиолозите с голямо внимание се отнасят към кръвните групи, защото това е генетично фиксиран признак, който с известна честота се среща сред населението.
Например, хората с 1-ва кръвна група, тоест нулева най-често страдат от заболявания, предизвикани от вирус Норуолка.
Този представител на калицивирусите отговаря за 90% от епидемиите от небактериални стомашно-чревни заболявания. Хората с 3-та и 4-та група – Б и АБ имат по-голям късмет, не са толкова възприемчиви към тази инфекция.
Известно е също, че хората с 2-ра кръвна група - А по-често страдат от вирусни хепатит В и С, а тези с 1-вата кръвна група или 0-ва са по-устойчиви на тези инфекции, а също и към грипния вирус.
Как вирусите и бактерии взаимодействат с кръвта
Днес съществуват 34 системи кръвни групи. Антигените, определящи кръвната група, могат да бъдат гликопротеини на повърхността на еритроцитите, или част от другите белтъци, необходими за съзряване и функциониране на еритроцити.
На повърхността на еритроцита се намират разнообразни рецептори, и някои от тях се определят от кръвната групи.
Тези рецептори могат да улеснят процеса на съзряване и разпространение на инфекцията из целия организъм. Например, маларийните плазмодии използват някои от тези белтъци, за да проникват вътре в еритроцитите, и така взаимодействат с кръвта от 8-9 различни групи.
Също рецепторите на еритроцитите могат да се окажат лъжливи мишени, като се препятства свързването на антигените на патогенните микроорганизми с тъканите.
Някои бактерии отключват автоимунен процес на образуване антитела към рецептори, определящи кръвната група.
Кръвна група и коронавирус
Китайски учени анализирали данни за кръвните групи на 2173 души, при които е поставена диагноза COVID-19, от 3 големи болници.
В контролната група влизат 3694 здрави от Ухан. Оказва се, че хората с кръвна група А с COVID-19 са значително повече, отколкото е средностатистически разпространението на пневмонията. Делът на болните с COVID-19 с 0-ва кръвна група, от друга страна, е доста по-малък.
Учените правят заключение, че хората 2-ра кръвна група, тоест с А, са с повишен риск от COVID-19, а тези с нулева са по-малка вероятност да получат тази диагноза.
Според представените разчети, хората с кръвна група А се разболяват с COVID-19 с 1,2 пъти по-често, а тези с 0-ва с 1,3 пъти по-рядко.
Важно е да се разбира, че в този случай не става въпрос за заразяване с коронавирусна инфекция – всеки може да се инфектира, без значение от това каква е кръвната група, на колко е години и дали е мъж или жена.
Според китайското изследване след заразяването обаче от кръвната група зависи как ще протече болестта – дали безсимптомно, или ще се развие атипична пневмония и ще се наложи интубиране.
Някои учени са скептично настроени към това изследване. Според тях за да се правят подобни заключения първо трябва да се сравнят получените данни по заболеваемостта на хората с различни кръвни групи сред населението на региона, където е проведено изследването.
На какво се базират заключенията за А кръвна група
Още в края на миналия век е установено, че сред хората с кръвна група А по-често се срещат понижени нива на интерферон.
Нивото на интерферон в кръвния серум е по-ниско, отколкото при средностатистическия човек. Изследване на техните левкоцити показва, че тези бели кръвни телца образуват по-малко интерферон, отколкото трябва да е в норма.
Интерфероновият дефицит при тези хора на практика не е изразен, но те са по-малко устойчиви към вирусни заболявания, а също и към рак.
Интересно е, че тази особеност може да определи типа имунен отговор при човек. При хората с 2-ра кръвна група, тоест А, дефицитни към интерферон, при контакт с патоген се образуват активно антитела.
Кръвната група може да е тайната на невъзприемчивостта на голяма част от населението към вируса, затова при 80% протича безсимптомно, но това предстои да се изяснява.