Британецът Гари Ходжес започва нов живот след 60, и всичко това благодарение на непозната, решила да стане донор на стволови клетки.

Нов живот със стволови клетки след тежка диагноза

Онкологичните заболявания са на второ място сред водеща причини за смърт в света. У нас са също са тази позиция след болестите на сърцето. През 2018 г. от рак са починали почти 10 млн. души – на практика всяка 6-та смърт в света е по тази причина.

По данни на международна организация, която се занимава с търсене на донори на костен мозък по цял свят, ракът на кръвта е петият най-разпространен във Великобритания, където на всеки 20 минути се поставя страшната диагноза.

И само 30% от нуждаещите се от донорство на стволови клетки намират донор сред своите близки и роднини. Останалите са принудени да търсят подходящ донор извън своето семейство.

Британецът Гари Годжес е един от тези хора. Предстояли му няколко дълги полета в Нова Зеландия и САЩ, за да се срещне със съпругата и със сина си.

По време на дългото пътуване почувствал леко неразположение. След няколко дни престой в Нова Зеландия, където се среща със съпругата си, отново му става лошо, но не обръща внимание.

Докато съпрузите стигнат до САЩ, Гари вече едва ходел. Съпругата започва да подозира, че това не е просто преумора, а с нейния мъж се случва нещо много по-сериозно.

Кръвната картина в най-близката болница показва много ниски нива на хемоглобин и на тромбоцити.

Самият мъж споделя, че е имал предчувствие, че това е левкемия. Когато се прибира във Великобритания чува и тежката диагноза „остра миелолевкоза”. Единственото спасение е трансплантация на стволови клетки.

Листа на чакащите и поява на подходящ донор

Мъжът бил включен в листа на чакащите, които също разчитали да намерят подходящ донор. Тогава на помощ идва младата Карен Сколток, която наскоро загубила 72-годишният си баща и 24-годишният си племенник и двамата се борели с рака и се чувствала безпомощна пред заболяването.

И по случайност вижда по телевизията клип, с който се приканват зрителите да станат донори на стволови клетки. Всеки от 17 до 55 години в добро здраве може да стане донор.

И по щастлива случайност жената се оказва подходящ донор за тежко болния мъж. И така само седмица след трансплантацията ракът на кръвта отстъпва и мъжът бързо се възстановява от стволовите клетки на младата жена.