На състоянието на костите далеч невинаги се обръща внимание – обикновено е само тогава, когато те започнат да напомнят за себе си чрез поява на различни болезнени усещания. Човек има определени навици, които буквално убиват неговия скелет.
Цели 6 са вредните действия, които водят до разбалансиране на костния апарат.
Нашите кости са съставна част от скелета, който изпълнява много важни задачи – участва в движения, поддържа тялото във вертикално положение, защитава органите.
Понякога става така, че начинът на живот може да се отрази неблагоприятно на здравето на опорно-двигателния апарат.
Съвсем неподозирана вреда
Сред навиците, които вредят на състоянието на костите са:
1.Небалансирано хранене
При нарушение на режима на хранене, системно ядене на крак или често ядене на храни от заведенията за бързо хранене е възможно да възникне дефицит на витамини и минерални вещества.
Особено опасен е дефицитът на калций и витамин Д. Калцият за костите е като строителен материал, но се усвоява добре и изпълнява тази функция само ако е в комбинация с витамин D.
Източници на калций както се подчертава от специалистите, това са:
- Мляко, сирене, извара;
- Сусамено семе;
- Зелени зеленчуци, бадемов орех;
- Сардини, сьомга.
На витамин Д са богати яйцата, рибата от мазните сортове, черния дроб на треска и на други животни.
Нивото на слънчевия витамин и на калция може да се контролира чрез изследвания, но следва да се разбира, че техният недостиг се попълва чрез прием на хранителни добавки само по лекарско предписание.
2.Недостатъчна физическа активност
Заседналият начин на живот е вреден и дори разрушителен за костите. Организмът реагира на липсата на мускулно натоварване чрез намаляване на костната маса. Важно е физическата активност да стане част от ежедневието ни.
Разходки пеша, колоездене, през зимните месеци – ски, сноуборд, други видове зимни спортове, практикувайте тези видове физкултура, които ви харесват, но със спазване на правилната техника и отчитане на индивидуалните особености.
3.Газирани напитки
В сладките безалкохолни напитки се съдържа голямо количество от различни киселини. В състав на газираното често присъства ортофосфорна. При редовно пиене на такива напитки калцият се отделя от костите, което ги прави по-крехки. Препоръчва се пълно спиране на газираното или свеждане на неговата употреба до минимум.
Газираното може да се замени с вода с лимон, мента, сезонни плодове, натурален сок.
4.Липса на фибри и излишък от трансмазнини
Храните, богати на фибри, помагат да поддържаме оптимално състояние на чревната микрофлора. А трансмазнините, които са в състава на fast food-a или в захарните изделия, могат да станат причина за формиране на патогенна флора.
Ако микрофлората е нормална, от организма по-добре се усвоява витамин К2, който отговаря за формирането на костната тъкан.
Ако този витамин не е достатъчно или не се усвоява добре, това може да доведе до изтощение на костите. Когато похапваме повече плодове и зеленчуци, съдържащи фибри и ограничим сладкото и fast food-а, така ще се погрижим и за здравето на костите си.
5.Прекаляване със солта
Честата употреба на сол и солени храни, както и маринати може да се отрази силно неблагоприятно на състоянието на костите. Проблемът е, че в солта се съдържа натриев хлорид, а това е антагонист на калция и изтощаването на костите. Затова е важно да се употребява сол в умерени количества.
6.Повече кафета
Кафето е с диуретичен ефект, и при пиене на голямо количество кафе от организма се отмива калцият. Препоръчва се здрав човек да изпива не повече от 2-3 кафета.
Освен това желателно е ободряващата напитка да се пие не по-късно от 16 часа, тъй като кофеинът се отразява неблагоприятно на качеството на съня.
Тези препоръки са универсални. Освен това е полезно да се помни за някои особености и правила, които помагат да се запази здравето на костите на хора на различна възраст.
За здравето на костите още от млада възраст
Детската и юношеската възраст – до 19 години, е най-подходящият период, за да се замислим за калциевата диета – достатъчен прием на калций заедно с витамин Д. През това време тялото на човек бързо се променя, залага се необходимата база за здрави кости.
За децата и тийнейджърите е изключително важно да правят физически упражнения, но също така да се следи да са умерени, да не се залита по крайности.