Начинът на живот и средата на обитаване от човека са основните фактори, предизвикващи хроничен бронхит.
Изгорелите газове от моторните транспортните средства, прахът, димът и емисиите, които се отделят в атмосферата от индустриалните предприятия постоянно дразнят лигавицата на бронхите, предизвиквайки мъчителна кашлица.
А ако се отчете въздействието и на вирусите и бактериите, вредните навици и отслабения в резултат на всички тези фактори имунитет – на болния съвсем не му остават шансове да диша пълноценно.
В тази статия ние подбрахме няколко полезни и същевременно проверени в практиката съвети за лечение на хроничен бронхит.
1. Спрете цигарите
Пушенето на тютюневи изделия е една от най-разпространените причини за хроничен бронхит при хората зряла възраст. Този вреден навик нарушава механизмът на отделянето на храчките, като става по-вискозна.
Бронхите постепенно се запушват от „тапи“ слуз, луменът на дихателните пътища се свива, и при пушача се появява характерна кашлица.
Освен това пасивните пушачи също се намират в зоната на риска от хроничен бронхит, бронхиална астма и дори рак на белите дробове.
Важно!
Остатъчните явления след прекаран хроничен бронхит понякога продължават до 2 месеца.
2. Лекувайте заболяванията до край
Хроничният бронхит често се оказва последствие от не напълно излекувана остра респираторна вирусна инфекция, грип, възпаление на сливиците, пневмония и други инфекциозни заболявания на дихателните пътища.
Но причина за заболяването може да стане и патология на стомашно-чревния тракт – токсините от тънкото черво се разпространяват по целия организъм, предизвиквайки възпаление.
Именно поради това здравословното състояние внимателно трябва да се проследява, а в случай на поява на хроничен бронхит – да се направи пълна кръвна картина и лабораторен анализ на храчките за определяне на причините за заболяването.
3. Пийте повече течности
Топлите напитки в големи количества не са панацея, но задължително условие за лечение на множество заболявания. Хроничният бронхит не е изключение.
Целебните отвари от липа и лайка, малинов чай, топла минерална негазирана вода, сокове – най-добрите помощни средства при сухо и хладно време.
4. Спрете консумацията на лютиви храни
Пикантните храни раздразват рецепторите за кашляне, предизвиквайки дискомфорт и пристъпи на кашлица. Идеалната диета за лечение на хроничен бронхит е топлата, мека храна, която успокоява гърлото.
5. Овлажнявайте въздухът в помещението, в което прекарвате времето си
Бронхитът се обостря през есента и зимата до голяма степен, заради това, че радиаторите и нагревателите правят сух въздухът в помещенията.
Освен това в такава обстановка човек много по-лесно може да прихване някаква остра вирусна инфекция. Сега всеки може да си закупи овлажняващо средство за стая.
Но по-евтиният вариант е да започнете да простирате прането в стаята. И в действителност ще започнете да дишате по-леко.
Но ако се отоплявате на дърва този проблем няма да съществува, тъй като при горенето се изпарява водата, която се съдържа в тях и въздухът естествено се овлажнява.
6. Движете се
Заседналият начин на живот и пасивният отдих не способстват за активното отделяне на храчките, които се натрупват в бронхите, предизвиквайки силен пристъп на кашлица.
Именно затова и сутрин се кашля повече, тъй като дихателните пътища се самоочистват. Когато времето е подходящо се разхождайте на чист въздух – в парка, в гората, извън града.
Така вентилацията на белите ви дробове ще се подобри и ще се понижи риска от развитие на обструктивна болест на белите дробове.