Спортистите казват, че ледените вани са невероятно полезни за мускулите след тренировки, мачове или състезания. И всички ние сме готови да им повярваме. Но доколко наистина е полезно потапянето във вода с лед след напрегната тренировка.
След всеки мач, без значение дали е завършил с победа или загуба, британският тенисист №1 Анди Мъри изпълнява една и съща последователност от действия.
Взема си душ, хапва и пие малко вода, след това на масаж, и накрая си прави ледена вана. В продължение на 8 минути стои във вода с лед, чиято температура е 8-10 градуса.
И той не е единственият спортист, използващ ледените вани, за да се възстанови след състезание или след тежка тренировка.
За да възстанови мускулите си, състезателката по седмобой Джесика Енис-Хил се потапяла в контейнер за отпадъци на колела, пълен с ледена вода.
Имайки предвид успехите на тези спортисти, може да се предположи, че ледените вани са ефективни. Няма обаче научни доказателства, че тази доста болезнена е от полза, или по-скоро са прекалено малко.
Привържениците на ледените вани смятат, че потапянето на тялото в много студена вода спомага за възстановяването на мускулите след тренировка. И това се постига благодарение забавянето на кръвообращението и отстраняването на възпаленията в мускулните тъкани.
Много от нас са забелязали, че болката и подуването изчезват, ако към увреденото място приложим пакет със замразени зеленчуци.
На участниците в едно изследване след напрегната работа било предложено да си сложат единия крак в ледена вода, а другия да оставят просто така. В студената вода подуването значително намаляло.
На повечето от нас подобен начин за облекчаване на болките няма да ни навреди. За професионалните спортисти и любителите ентусиасти, желаещи да увеличат мускулната си маса, подобни начини за борба с възпалението са контрапродуктивни.
Известно, че потапянето в студена вода забавя кръвообращението. Това може да доведе до забавяне на синтеза на белтъци в мускулите. Процес, спомагащ за възстановяване на мускулната тъкан след травма или значително натоварване.
За да наистина полезни тренировките по вдигане на тежести, възпаление в определена степен е реално необходимо, защото благодарение на него мускулите се възстановяват. И няма никакъв смисъл нарочно да бъде намалявано.
Но възпалението предизвиква болка, и затова често се опитваме да се отървем от него и от неприятните усещания. Съществуват обаче доказателства, че с ледените вани можем да попречим на възстановяването.
Изследванията с използване на противовъзпалителни препарати като ибупрофен, дават противоречиви резултати. Някои показват, че намаляването на възпалението, макар и да подобрява състоянието на пациента, забавя процесите на възстановяване.
Но обзорът на стриктните изследвания по тази тема показва, че слабото възпаление е полезно. И премахването на възпалителната реакция не е препоръчително.
Въпросът каква степен на възпаление е приемлива и на кой етап от процеса на възстановяване носи най-голяма полза остава отворен. Това също може да зависи от възрастта. При хора над 65 години, приемащи противовъзпалителни препарати през 12-седмичен курс на тренировки, обемът на мускулната маса се увеличава. И то повече, отколкото тези, които са на плацебо.
Затова за спортистите в напреднала възраст намаляването на възпалението би имало смисъл.
Но при млади хора в добра физическа форма, това може да забави процесът на възстановяване на мускулите.