Липоидна невроза - същност и последствия

Липоидна невроза представлява патологичен процес, при който се засягат бъбреците. При това заболяване в бъбречните гломерули се формират дистрофични изменения, съпровождащи се с невротичен синдром. Тази патология се среща както при деца, така и при възрастни. Но в детската възрастова група има по-различни механизми на развитие, макар и да се съпровождат с аналогични клинични проявления. Прогнозата при това състояние пряко зависи от това до колко своевременно е било установено. В тежки случаи липоидната невроза може да доведе до хиповолемичен шок, вторична бактериална инфекция, а също и хронична бъбречна недостатъчност.

Заболеваемост

Липоидна невроза също се нарича болест на подоцитите. Тази патологичен процес се среща изключително рядко. Сред всички заболявания от страна на отделителната система, на него се падат по-малко от 1%. Най-често тази патология се открива при деца на възраст до 5 години. Заболеваемостта е не повече от 20%. Интересно е това, че в детска възраст това състояние най-често се открива при момиченца, докато при възрастни зависимост от пола не се проследява.

Патогенеза

Заболяването се развива на фона на съществуващи имунни нарушения, при което наблюдава увреждане на бъбречните гломерули, съпровождащи се с увеличаване на проницаемостта на капилярите за белтъчни структури.

Белтъците попадат в системата от каналчета и водят до нейното запушване. В резултат на това епителиалните клетки се подлагат на дистрофични изменения, което води до постепенна загуба на функционалната активност на нефрона. Паралелно се изменят реологичните свойства на кръвта, което е обусловено от загуба на протеини. Организмът се опитва да компенсира възникналото нарушение, което е обусловено от загуба на протеини. Измененията в бъбреците носят постепенно прогресиращ характер и техен изход е хронична бъбречна недостатъчност.

Симптоми, характерни за липоидна нефроза

Това заболяване не се съпровожда с каквато и да е клинична картина в началните стадии и се установява случайно в хода на планови прегледи. Първоначално болният се оплаква от бързо уморяване и повишена слабост, а също и повишена жажда. Наблюдава се понижаване на апетита и възникване на отоци. Първоначално те се локализират в областта на долните крайници, а впоследствие се разпространяват и към другите части на тялото. В тежки случаи е възможно да се наблюдава натрупване на течност в коремната и плевралната кухина.

Допълнително присъстват симптоми като пребледняване и сухота на кожата. Освен това е характерно намаляване обема на диурезата. Самата урина става мътна и придобива тъмнокафяв цвят. Сред децата често се развиват признаци на авитаминоза.

Важна особеност на липоидната невроза е редуването на периоди на ремисии и обостряния. Ремисиите настъпват спонтанно и не се съпровождат с никакви симптоми.

Диагностика и лечение

Поставянето на диагнозата започва с преглед и снемане на оплаквания. Водещ лабораторен метод е изследване на урината, в която ще бъде повишено нивото на протеините. Също е показен биохимичен анализ на кръвта, в който присъстват редица специфични отклонения.

Допълнително са необходими ултразвукови изследвания на бъбреците и биопсия с хистологично изследване впоследствие.

Лечението при такова увреждане на бъбреците започва със специална диета с повишено съдържание на белтъци и намаляване количеството сол. От лекарствените препарати се използват кортикостероиди и диуретици, насочени към намаляване на отоците. Допълнително се провежда инфузионна терапия, а при наличие на бактериални усложнения се назначават антибиотици.