Учени от Университета на щата Пенсилвания установиха какви напитки най-добре се справят с непоносимото парене от яденето на пикантна храна. Такива са мляко и сладки разтворими напитки.
Защо лютото трябва да се яде с пълномаслено мляко
В експеримента участвали 72 възрастни. Първо те пили коктейл Кървавата Мери с червена парлива чушка, в която се съдържа веществото капсаицин. То предизвиква силно парене в устата и силно желание да пием нещо.
След това доброволците опитали да успокоят парещото си гърло с помощта на 7 различни видове напитки – вода, кола, сладка, разтворима напитка с вкус на вишна, газирана вода, безалкохолна бира, обезмаслено и пълномаслено мляко.
През следващите 2 минути на всеки 10 секунди те правели оценка на своите усещания.
Най-голям успокояващ ефект имало от млякото – от всяко, но пълномасленото било малко по-добре от обезмасленото.
Това е свързано с присъствието в него на белтъка казеин, който потиска действието на капсаицин.
На второ място – разтворимата сладка напитка, усещането за сладко също добре блокира изгарящия вкус на капсаицина.
След тях следват кола, обикновена вода, газирана и бира. Най-лошият вариант според учените е да пикантната хора да се пие с алкохол. Етанолът само усилва паренето и неприятните усещания в устата.
Какво се препоръчва у нас за справяне с паренето
У нас по традиция се препоръчва лютото да се яде с повечко хляб, който също помага за справяне със силното парене в гърлото и в цялото уста.
Но оказва, че пълномасленото мляко е може би най-ефективното средство, което може дори да се препоръча като задължителна напитка, когато се яде люто.
Изследователите също провели проучване сред доброволците на тема „Харесва ли ви пикантната храна?”. Предполага се, че оценката на степента на парене и на ефекта от пиенето на мляко и други напитки може да е индивидуална.
Оказва се, че пристрастяването към пикантна храна по никакъв начин не е свързано с усещането за парене от чушката.
Ако се яде по-често люто, организмът с течение на времето свиква и вече паренето не се усеща толкова непоносимо.