Изследователи установиха нов механизъм на устойчивост към инсектициди при маларийните комари.

Експерименти и изследвания провеждат специалисти от научната организация LSTM.

Появяват ли се маларийни комари у нас през лятото

Комарите са неприятни и досадни насекоми в умерените географски ширини, макар и през лятото у нас да се появяват тигрови, които може да са носители на опасни болести.

През зимните месеци в България комари няма, появяват се със затопляне на времето през май, когато пролетните дъждове повишават значително влажността.

В Африка комарите са изключително опасни, заради своята способност да пренасят патогени и вируси, сред които и малария.

В борба с вредителите в Африка масово се използват мрежи, които се поставят над леглото, и са обработени с инсектициди. Но въпреки това разпространението на насекомите, носители на малария, не намалява.

Учените разкриват, че проблемът се състои в придобиването от комарите на защита от въздействието на отровните за тях вещества.

След изучаване на 2 вида комари, основни преносители на малария в Западна Африка, се установява, че в насекомите се експресират определено семейство свързващи белтъци SAP2.

Особено активно се образува белтък след контакт с пиретроиди, клас инсектициди, използвани във всички мрежи за легло.

Когато експресията на SAP2 намалее в лабораторни условия, или в полеви, заради деактивация на специфичния ген, чувствителността към пиретродите се възстановявала.

Когато обаче белтъкът се експресирал в повишени количества, преди това чувствителните към отровата комари, ставали по-устойчиви към инсектицидите.

Как комарите стават нечувствителни към най-различни отрови

Повишаване на устойчивостта към инсектициди сред популацията на комари води до поява на нови мрежи за легла, съдържащи синергист пиперонибултоксид, а също пиретроидни инсектициди.

Синергистът е насочен към един от най-разпространените и най-мощните механизми на резистентност, дължащ се на цитохром P450.

Комарите обаче развиват нови механизми на защита, настоящото откритие на още един вид биологична защита предоставя много добра възможност за откриване на допълнителни синергисти, които могат да бъдат използвани за възстановяване на чувствителността.

С очакваното повишаване на температурите в глобален мащаб и у нас може да се очаква опасните комари да стават все повече.