Протестът на медицинските сестри и на майките деца с увреждания доведе до ескалация на напрежението снощи.

Протестиращите се барикадираха в сградата на бившия Партиен дом в столицата и затвориха булевард Дондуков.

Защо заплатите на медицинските сестри все още не са вдигнати

Една от медицинските сестри участнички в протеста предприе отчаян ход, като излезе на перваза на един от прозорците на сградата.

От НСО се опитаха да я разубедят да се върне в сградата, а пожарникарите подготвиха пространството отдолу с батут и безопасна възглавница, ако все пак реши да скочи. Малко по-късно все пак тя се прибра в сградата.

Медицинската сестра каза пред медиите, че е отчаяна, тъй като заплатата ѝ е 700 лева и няма промяна, въпреки заявеното намерение от страна на управляващи и здравно министерство в държавните болници заплатите на сестрите да се вдигнат.

Председателят на комисията по здравеопазване в парламента Дарина Дариткова определи станалото снощи като чиста проба провокация, на която не е редно да се обръща внимание.

Дори цените на клиничните пътеки от 1.01.2020 г. бяха вдигнати с тази цел. Но директорите на държавните болници прецениха, че е по-добре да разходват допълнителните средства, за да плащат сметките на ток и консумативите, отколкото да ги дават за заплати.

Протестиращите майки на деца с увреждания пък поискаха оставката на социалния министър, заради заявеното от нея намерение да се отмени Закона за личната помощ, чрез който държавата гарантира заплащането труд и осигуровки в зависимост от това до колко лицето – дете или възрастен има нужда от помощ в ежедневните си задължения на тези, които се грижат за тях, най-често близки роднини – родители, съпрузи и т.н.

Промените в Закона за лечебните заведения се бавят

Все пак и няма законов механизъм, който да накара директорите на държавни и общински болници да разходват тези средства за заплати.

Тепърва се обмисля такъв чрез измененията в Закона за лечебните заведения, който бе внесен за разглеждане от Министерски съвет още в началото на януари.

Сред правомощията на Агенцията за Медицински надзор бе включено и такова, с което да се проверя как директорите на болници формират възнагражденията на медицинските сестри.

От съсловната организация на специалистите по здравни грижи, която представлява и медицинските сестри дадоха положително становище по законопроекта.

Изглежда обаче търпението на медицинските сестри вече е на ръба, щом някои от тях са готови на подобни отчаяни действия.

Може би, защото всички досега дадени обещания от страна на управляващите и здравно министерство да не бяха изпълнени. От 1.02.2020 г. минималните заплати на медицинските сестри трябваше да станат 950 лв.

Днес е 6.03 и все още има сестри, които работят в държавни болници и получават едва по 700 лв.