Швейцарски учени от Университета на Базел предлагат да се включи в списъка на възстановителните процедури за хора, прекарали тежки травми на главния мозък, сеанси за общуване с животни.

При тежки травматични увреждания на мозъка е трудно възстановяването на социалните навици – трудно е да се изразяват емоциите и да се проявява съчувствие към другите.

Цялостна промяна на характера от тежки травми на главата

Често става въпрос за кардинална смяна на личността – и това е нова личност обикновено агресивна и раздразнителна.

В изследването взели участие 19 души. Всеки от тях провежда по 12 сеанса анималотерапия с животни и 12 сеанса традиционна за такива състояния психотерапия.

Животните за анималотерапия се избирали от самите участници заедно с техните лекари. Това можело да бъдат животни, овце, кози, зайци или морски свинчета.

Пострадалите от тежка травма на главата трябвало да ги хранят, галят, да почистват клетката и др. След всеки сеанс пациентите попълвали анкета, в която посочвали своето настроение и ниво на мотивация за посещение на тези занятия.

Оказва се, че след сеансите анималотерапия участниците започвали да говорят по-добре, по-активно общуват с другите хора. 2 пъти по-дълго демонстрират изразени положителни емоции и могат да поддържат продължителен визуален контакт със своя психотерапевт.

Със завършване на курса анималотерапия се определяли като по-мотивирани за социални взаимодействия. Техните лекуващи лекари потвърдили подобрението.

Учените отбелязват, че животните не влияели на негативните емоции на пациентите, те не ги правели по-слаби или по-силни.

Но значително усилвали проявленията на неутралните и положителните емоции. Според изследователите, анималотерапията трябва да стане задължителна част от рехабилитацията на хора с травма.

Анималотерапията – полезна и при други заболявания

С новото изследване се установява ново показание за анималотерапия – при тежки травми на главата, които предизвикват цялостната промяна на характера и на поведението на човек.

Така приложението в медицинската практика на този специфичен метод на лечение с животни се разширява.

До сега анималотерапия се препоръчва при разстройства от аутистичния спектър, които имат някои сходства с проявленията при тежки травми на главата.