По време на ембриогенезата в мозъка ни се появяват десетки типове неврони с различни функции. Всички те се генерират от клетки предшественици, които образуват неврони от различни типове един след друг в много точен порядък.

Клетки предшественици – генерирани от нови клетки

Съвременните учебници по неврология постулират необратимия характер на този процес, изследователи от Женевския университет поемат риска да потвърдят обратното и успяват да го докажат.

За да разберем какъв е пътят на най-новото откритие, следва да се обърнем към 90-те години на миналия век. По онова време процесът на неврогенеза се е представял като клетки-предшественици образуват неврони от определен тип.

След това те губят тази способност, и едва след това преминават към образуване на неврони от друг тип.

В предишното разбиране, прогресът „при създаване на неврони” се е съпровождал с ограничаване на компетентността, тоест за да продължат да се движат напред в етапа на развитие клетките предшественици е трябвало да забравят как се произвеждат предходния тип неврони.

Но Денис Джабадоун, професор от катедрата по невронаука на медицинския факултет на Женевския университет се усъмнява в тази фатална необратимост на порядъка на невронна генерация.

Заедно с екип колеги той прави оригинален опровергаващ опит върху животински модели.

Невронна генерация – пътят на мозъка към подмладяване

Клетките предшественици на невроните от по-развитие ембриони на мишки са присадени в по-млади ембриони на мишки.

И станало чудо, клетките прародители изведнъж си спомнят как се образуват по-ранни типове неврони, съответстващи на етапа на развитие на младия ембрион, макар и по-рано да се е предполагало, че тази способност трябва да бъде безнадеждно загубено.

Женевските невробиолози определят молекулярният механизъм на явлението – ключова роля в него играе белтъкът Wnt. Учените вече знаят, че предаването на сигнали Wnt е важно за поддържане на стволови клетки в недиференцирано състояние, но сега има възможност да се промени целия ход на преобразуване на клетки.

След това изследователи неуспешно се опитали да ускорят процеса на стареене чрез присаждане на млади предшественици в по-стари ембриони. За съжаление, вече присадените клетки не преминават в невропроизводството няколко степени напред, а плавно продължавали да се движат в своето темпо.