Какво представлява мускулната атрофия?
Мускулна атрофия представлява състояние на намаляване на тъканта на мускулите. Основната причина за загуба на мускулна маса е липсата на физическа активност. Това може да се дължи на заболяване или травма, които правят много трудно или невъзможно движението на краката или ръцете.
Загубата на мускулна маса е възможна и когато единия ви крак например е по-малък в смисъл по-слаб от другия. Ако при нас е налице подобно състояние трябва да планирате преглед при специалист. И той ще определи какво лечение е необходимо. В някои случаи загубата на мускулна маса може да бъде спряна и процесът да бъдеобърнат чрез подходяща диета, упражнения и физиотерапия.
Какви са симптомите на мускулна атрофия?
Можете да имате мускулна атрофия ако:
- Един от крайниците ви – ръце или крака е забележимо по-малък от другия.
- Чувствате определена слабост в един от крайниците си.
- Сте били или в момента сте физически неактивни.
Какви са причините?
Мускулите постепенно отслабват, ако не са активни. Но въпреки това за това е необходимо време. Дори и след атрофия в повечето случаи нормалният мускулен тонус и обем се възстановява чрез подходяща комбинация от диета и физическа активност.
Мускулите могат да атрофират и ако сте приковани на легло продължително време или не можете да движите някои части на тялото си поради заболяване. Мускулите на космонавтите също атрофират след няколко дни престой в безтегловност.
Други причини за мускулна атрофия са:
- Липсата на двигателна активност за по-продължително време;
- Стареене;
- Продължителен и постоянен прием на алкохол;
- Изгаряния;
- Наранявания и счупвания на кости;
- Травми на гръбначния мозък;
- Удар;
- Продължителна медикаментозна терапия с кортикостероиди;
- Недохранване.
Заболяванията, които могат да причинят мускулна атрофия или да направят трудна подвижността са:
- Амиотрофична латерална склероза – АЛС, известна още като болест на Лу Геринг. Болестта засяга нервните клетки, контролиращи волевите движения на мускулите.
- Дерматомиозит – възпалително мускулно заболяване
- Мускулна дистрофия – наследствено заболяване, причиняващо мускулна слабост.
- Множествена склероза – автоимунно заболяване, което води до затруднения при движението на мускулите.
- Артроза – най-честата форма на артрит, която води до ограничаване на движенията на ставите.
- Полиомиелит – вирусно заболяване, засягащо мускулната тъкан и понякога води до усложнения, които могат да станат причина за парализа.
- Невропатия – увреждане на нерв или група нерви, което води до загуба на чувствителност или дисфункция на мускулите.
- Спинална мускулна атрофия – наследствено заболяване, което води до загуба на мускулна тъкан на крака и на ръката.
Лечение на мускулна атрофия
Лечението зависи от поставената диагноза и количеството на загубената мускулна маса. Трябва да бъдат разгледани всички съпътващи мускулната атрофия заболявания. При мускулна атрофия се прилагат следните методи и процедури за лечение:
- Физически упражнения;
- Физиотерапия;
- Ултразвукова терапия;
- Хирургия;
- Промени в начина на хранене.
Полезни са упражненията във водна среда при затруднения в движенията. Физиотерапевт може да ви консултира как правилно да изпълнявате упражненията. А ако се движите трудно физиотерапевтът може да движи ръцете и краката ви вместо вас.
Ултразвуковата терапия е неинвазивна процедура, при която се прилагат звукови вълни, които спомагат за хипертрофията на мускулите.
Хирургично лечение може да се наложи, ако ставите, сухожилията, кожата или мускулите са прекалено отслабени и това не ви позволява да се движите. Хирургията ще бъде в състояние да коригира това състояние, ако то се дължи на недохранване.