Второто масово изследване за антитела у нас, което се проведе в Бургаско, приключи днес, като по този повод бе даден специален брифинг, на който бе предоставен отчет на получените резултати.
В Бургас, Несебър, Царево и Созопол почти без антитела срещу COVID-19
Оказва се, че много малко бургазлии и жители на общините по Южното Черноморие, които са се включили в изследването, са с антитела срещу COVID-19, тоест са се срещали с вируса. По-малко от 1% са тези, при които са открити антитела.
На заключителната конференция по повод изследването взеха участие главният държавен здравен инспектор д-р Кунчев, кметът на община Бургас, директорът на РЗИ-Бургас и експерти от инспекцията, включи се и министърът на туризма.
Радостта на кмета на община Бургас от това, че почти никой в Бургаско няма антитела срещу COVID-19 може да не се определя като добра новина, тъй като евентуални чужди туристи, на каквито се надяват по Южното Черноморие биха могли да доведат до избухване на огнища на инфекцията.
Още на заключителната конференция на изследването в Пловдив д-р Кунчев заяви, че липсата на антитела при почти всички пловдивчани от една страна е хубаво, но от друга означава, че са уязвими. Това е една от отрицателните страни на ограничителните мерки, които възпират разпространението на инфекцията.
Призовават туроператори да не отменят почивки в Бургаско
С изявленията си, че Бургас е почти чист коронавирус, както и в останалите общини по Южното Черноморие, кметът на общината и д-р Кунчев се опитаха да покажат колко безопасна е областта за летовниците.
В областта заразените може и да са много малко, но когато в страната се отчита висока заболеваемост, туроператори и чуждестранни туристи се притесняват и отказват да дойдат у нас.
Важно е да се спомене, че и сега се правят много повече тестове, отколкото в началото на епидемията. 128 заразени при над 3000 PCR-a всъщност прави 13 заразени при 300 теста, процентното съотношение е едно и също и затова може би не трябва да се вглеждаме толкова в тези данни, а по-скоро да обърнем внимание какво е съотношението на положителни спрямо отрицателни проби.
Според съобщената на брифинга информация 2400 души са си направили тест за антитела срещу COVID-19 в рамките на изследването. Освен от община Бургас са се включили жители на общините Царево, Несебър, Созопол и Приморско.
Това са общините от Южното Черноморие, които се посещават от най-много туристи. Прави впечатление, че в този списък не присъства община Поморие, може би е преценено, че само заради единият курорт Поморие, който представлява и общински център няма смисъл да се провежда изследване.
Над 100 служители на РЗИ Бургас и на общините в изследването
Набирането на участници за изследването, както и при тестовете, е осъществено от над 100 служители на РЗИ и на общинските администрации. При изследването в Пловдив се включиха и много активно стажант-лекари студенти по медицина, докато в Бургас Медицински университет има от 2-3 години и студентите може би все още не са достигнали до годината на обучение, в което могат да стажуват в лечебно заведение.
По думите на министъра на туризма стана ясно, че нарастването на общата заболеваемост в страната от COVID-19 няма да попречи на активния летен сезон, който се очаква от Съюза на собствениците в най-големия морски курорт Слънчев бряг от следващата седмица – 1 юли.
Кметът на Бургас обяви в социалните мрежи, че в областта не само няма коронавирус, но и морската вода е почти кристално чиста, това показват пробите от РЗИ.
Изглежда в града не съществува проблема със замърсяването с отпадни води, който проблем всяка година точно през летния сезон по морето избухва с нова сила.
Пречиствателните станции се изграждат въз основа на броя на местното население. Например, община Царево е с под 10 000 население, а включва населените по крайбрежието на юг от град Китен, където е границата с община Приморско, до българо-турската граница в Резово.
През лятото населението на общината се увеличава, поради потока от туристи, може би с до 10 пъти и отпадните води и несмогващите пречиствателни станции се превръщат в изключително сериозно екологично предизвикателство.