Зимният сезон у нас традиционно се бележи от поредната грипна епидемия. Болните се увеличиха значително почти в цялата страна.
В над 1000 училища бе обявена грипна ваканция, която в Пловдивско по предложение на РЗИ, бе удължена до края на седмицата.
Още преди 2 седмици в много болници бяха забранени посещенията, а в поликлиниките има строг пропускателен режим, отменени са всички профилактични прегледи, както и детски и женски консултации.
Тези, които не са имали късмет и не им е провървяло да паднат в жертва на коварния вирус, са принудени да останат у дома и да насочат своите усилия към лечението.
На ход са всички възможни методи, като се започне от добрите стари народни средства и се стигне до най-новите препарати.
Колко ефективни са народните методи и как да се съчетаят с лекарства
Пилешка супа по бабина рецепта
Едно от първите ястия, което се предлага на всеки болен – това е горещ пилешки бульон. За неговите чудодейни свойства е било известно още от древни времена.
Например, известният философ и лекар Моше бен Маймонид съветвал пилешки бульон да се използва за борба с простудните заболявания още през далечния 12-ти век.
Рецептата за идеалната супа, която може да ни вдигне на крака, има на практика във всяко семейство.
Много супи съдържат в състава си хранителни съставки, фибри, антиоксиданти и витамини. Това означава, че само една чиния от домашния бульон може да облекчи болния и да осигури необходимото количество хранителни вещества.
През 2012 г. учени от САЩ доказаха, че пилешкият бульон наистина е ефективен за борба с грипа. Пилешките гърди съдържат в своя състав карнозин и неговото производно – ансерин.
Тези вещества помагат на имунитета да се бори с грипния вирус в ранните стадии на болестта.
Препарати на основата на ехинацея
В някои европейски държави и у нас се използват средства на основата ехинацея. Представлява многогодишно растение, което цъфти в периода от юли до септември.
Ехинацеята съдържа в своя състав различни киселини, етерични масла, витамини и микроелементи.
Съвременните изследователи също не подминават полезните свойства на препаратите на основата на ехинацея и решават да докажат колко ефективни са всъщност.
През 2015 г. учени от Чехия публикуваха данни от рандомизирано изследване, целта на което е била да се сравни ефективността на оселтамивира – противовирусен препарат и медикаменти на основата на ехинацея.
Установява се нещо изненадващо, растителните средства действат не по-зле от традиционните лекарства.
Не всички изследвания потвърждават тези заключения. Има данни за липсата на ефект от препаратите на основата на ехинацея.
Чесън за всяка болест
Чесън е още едно домашно средство за лечение и профилактика на респираторни и вирусни заболявания. Добавя се в различни ястия, като се използва като полезна добавка, а на много малки деца в миналото са правели т.нар. чеснови амулети.
Ефективен ли е чесънът всъщност
Изследователи от Канада решават да проверят чудодейните му свойства. 2 групи доброволци приемали в продължение на 12 седмици чеснова добавка или плацебо.
В изследването се съобщавало за 24 души, които приемали чесън на добавки и 65, които били на плацебо.
Дните необходими за оздравяване са приблизително еднакви. Специалисти стигат до заключението, че представените доказателства не могат да бъдат смятани за достоверни.
Според най-новите изследвания не може еднозначно да се твърди, че чесънът е ефективен в борбата с грипа и с настинките.
За ползите от витамин С
Витамин С се смята за едно от незаменимите средства за лечение на настинка и грип. Предполага се, ако се приемат високи дози от витамина, това може да унищожи грипния вирус.
Според последните данните аскорбиновата киселина не се отразява на грипния вирус, както и намалява продължителността на самата грипна инфекция.
С какво лекуват грипа лекарите
- Муколитични средства, подобряващи отделянето на храчки;
- Имуностимулатори;
- Препарати за сваляне на температура;
- Антихистамини – намаляват отока на тъканите;
- Антиконгестанти – за отпушване на носа.
Някои народни средства са наистина добро допълнение към традиционните методи на лечение, особено в началния етап на болестта. Но не трябва напълно да се преминава на домашни рецепти, тъй като не са достатъчно ефективни.
Препоръчително е да не се забравя за профилактиката на грипа, като се спазва ежегодният график на ваксинациите и се провеждат мероприятия по укрепване на имунитета.