Невралгия, както следва и от самото название е патология, имаща отношение към нервната система и проявяваща се с болка. Това е увреждане на определен нерв, съпровождащо се с болезнени усещания по цялото му протежение.
Невралгията на врата обхваща областта на шията и задната част на главата – зоната на отговорност на големия и малък окципитален нерв.
Мъчителните болки, характерни за този вид невралгия, значително понижават качеството на живота на страдащия от тях човек.
Какви са причините, проявленията на заболяването и методите за лечение?
Локализация на болка при невралгия на врата
Окципиталната невралгия възниква при увреждане на големия тилен нерв, разположен в основата на черепа в началото на гръбначния стълб. И отговаря за чувствителността на скалпа и инервира мускулите, осигуряващи движенията на шията.
В тази област се локализира болката при това заболяване, в която може да е въвлечен и малкия тилен нерв. Болестта се развива в резултат на прещипване на нерва.
Болката е основен симптом на всеки вид невралгия. При окципитална невралгия болезнените усещания може да обхванат шията, да се разпространят към ушите.
Болезнените усещания са с интензивен характер, възникват внезапно под формата на парене или като удар от електричен ток и обикновено са едностранни.
Често болката се усилва при въртене на главата. Понякога е толкова силна, че предизвиква чувство за гадене и повръщане и се съпровожда с повръщане.
Областта на шията и скалпа по време на пристъпите могат да бъдат чувствителни, дори при обикновено докосване.
Причини за невралгия на врата
Може да предизвикана от най-различни фактори. Различават се първична и вторична невралгия. Причината за първата се установява доста трудно. Предполага се, че може да предизвика:
• Продължителен престой на шията и на главата в неестествена напрегната поза – седене на стол, на компютър, по време на сън.
• Преохлаждане на главата или областта на врата и шията.
• Стрес и преумора;
• Отслабване на мускулите на шията, свързани с възрастта;
Вторичната невралгия възниква като усложнение на друго заболяване, което може да бъде:
• Бактериална или вирусна инфекция;
• Травма на шията;
• Дегенеративен процес на тази област на гръбнака;
• Системно заболяване – диабет;
• Тумор;
Диагностика и лечение на невралгия на врата
Невралгията на тилния нерв се проявява с болка в тила, която може да е симптом и на други заболявания – мигрена, хипертония, неврит.
Това затруднява поставянето на диагноза, необходима за назначаването на правилно лечение.
Затова, освен клиничната картина, наблюдавана от лекар, обикновено се назначават рентгенови изследвания, компютърна или магнитно-резонансна томография, които позволяват да се получи по-точна представа за патологичния процес и в много случаи указват причината за неговото възникване.
Отстраняването, ако е възможно, на причините, предизвикващи увреждането на тилния нерв, води до отшумяването и на симптомите на невралгията.
Лечението на този тип невралгия е насочено преди всичко към париране на болката. За тази цел се използват препарати от 3 групи:
• Антиконвулсивни – карбамазепин, клоназепам, габапентин – при много силна болка;
• Нестероидни противовъзпалителни средства – диклофенак, индомедацин, ибупрофен и др.;
• Мускулни релаксанти – сирдалуд, мидокалм;
За снемане на мускулното напрежение и за премахване на болковия синдром при невралгия на тилния нерв понякога се назначават антидепресанти. Добър ефект дава и използването на препарати, съдържащи витамин В в лечебна доза.