Отношението ни към себе си, влияе на това как се чувстваме. Самоунищожение, излишна самокритика могат да доведат до депресии, нервни разстройства и дори до физически заболявания.

Проверете – правите ли за себе си това, което бихме направили за най-добър приятел.

Всички ние заслужаваме към нас да се отнасят с разбиране и уважение. Това очакваме и от другите. Но трябва да започнем от себе си.

Колкото и да е странно, доста често се обръщаме и разговаряме със себе си така, сякаш никога не сме били близки, приятели и дори познати – тъжно и критично.

Много от нас по-лесно признават грешките си, отколкото заслугите си. И това съвсем не е безопасно – ниската самооценка създава предпоставки за депресии и тревожни разстройства, дори може да ни докара физически заболявания.

Не е ли време да променим отношението към себе си в положителна насока

Отчитайте реалността

Не можем да променим това, което не забелязваме. Самонаблюдението е необходима предпоставка за действия. Ако пожелаем да спрем да се подценяваме, то трябва да разберем как го правим.

По-лесно е да приемем за обективна оценка мнението на вътрешния глас, който подценява заслугите ни и посочва недостатъците ни.

Този глас обаче е само изражение на ниската самооценка, но няма отношение към реалността. Когато се научим да разпознаваме и правилно да оценяваме тези изказвания, можем да променим отношението към себе си.

Да говорим за себе си с уважение

Постоянно подценяваме своите таланти и заслуги, говорим за себе си пренебрежително, да избягваме всякакво внимание, възпитаваме скромност у себе си. Това е отличен начин за поддържаме ниска самооценка.

Думите имат значение, те дълбоко влияят на възприятието ни и на впечатлението, което правим на другите.

Затова е добре да започнем да разказваме за себе и за своите дела, като избягваме всичко, което ни представя като жертва или на хроничен неудачник.

Приемайте комплименти, не се оправдавайте и не се отказвайте от заслугите си. Признавайте си авторството на добрите идеи.

Поздравявайте се за успехите. Следете за навика да мислите лошо за себе си и обявявайте тези мисли за ЛЪЖА, всеки път, когато възникнат. Измествайте ги с размишления за собствения благоприятен образ.

Показвайте звездата в себе си

Алберт Айнщайн е смятал, че всеки е гений в своята област. Пеене, готвене, бягане, писане на книги, подкрепа на другите.

Когато демонстрираме талант, показваме сиянието на звездата, която живее в нас и излъчва доверие, обаяние, увереност и знание.

Колкото по-добре осъзнаваме своя специфичен талант, толкова по-добре успяваме да го използваме, защото това доставя удоволствие, и вътрешната зона на увереност се увеличава.

Определете какъв е истинският ви талант, и запишете в дневното си разписание колко време ще му отделяте.

Прощавайте на себе си

Всичко, което пишат за прошката, обикновено се отнася за другите. Но не по-малко е важно да се научим да прощаваме на себе си.

Когато правим това, възстановяваме своята ценност в собствените си очи и се чувстваме по-спокойно под погледа на другите.

Спомнете си за събитието, което предизвиква съжаление у нас. Пресъздайте го в ума в цялост – място, време, обкръжение и собствени чувства, както и състоянието, в което сме били в онзи момент.

Отделете това, което може да се припише на обстоятелствата и на другите участници в събитието, от това, което наистина е зависело от вас.

Направете си необходимите изводи за бъдещето от случилото се, а след това си простете от цялото си сърце – толкова искрено, както сте простили на някого, който е бил ваш приятел или скъп човек.

Направили сте това, което сте могли към онзи момент и няма необходимост да теглите товара на миналото.

Помагайте на другите

Да се чувстваме необходими, е изключително полезно за повишаване на самооценката. Да поемем върху себе си отговорността за благополучието на тези, които са се озовали в трудна ситуация, да работим като доброволци, да предаваме знания.

Благотворно на самооценката влияе признанието на факта, че активното ни съчувствие, алтруизъм, думи или самото ни присъствие успокояват другите и им помагат.

Особено ако не подценяваме своите постъпки и не действаме като предан слуга. Предлагайте помощ, време и съвети като на равен, просто и с достойнство.