Предсърдно мъждене се характеризира с това, че камерите на сърцето функционират неритмично, с честота 100-150 удара в минута – това е най-опасният вид нарушение на сърдечния ритъм. Често вече съществуващото предсърдно мъждене се усилва на фона на стрес и отрицателни емоции, на първо място страх и гняв.

Бета-блокерите потискат действието на адреналина

От Йелския университет отбелязват, че при предсърдно мъждене гневът и тревогата са свързани с пристъпи на болестта впоследствие.

Препаратите бета-блокери потискат действието на адреналина или свързаните с него вещества. Всъщност те временно спират или спомагат за намаляване на реакцията на организма на стрес.

Учените предполагат, че бета-блокерите е възможно да неутрализират вредния ефект от емоциите при хора с предсърдно мъждене.

Новото изследване се провежда с участие на 95 души с предсърдно мъждене, които са се лекували в отделения по неотложна помощ на болница на Йелския университет в Ню Хайвън или в болницата Сен-Рафаел в Кънектикът.

Доброволците в продължение на година носили със себе си електронен дневник и написвали своите емоции преди пристъпи на предсърдно мъждене.

Всеки път, когато започнели симптоми – сърцебиене, умора и задух, и не минавали повече от 5 и повече минути, портативният монитор регистрирал сърдечния ритъм.

Приблизително половината от участниците /56%/ приемали бета-блокери. При тези стресът и гнева способствали за прогресиране на аритмията с 4 пъти. А при тези, които приемали бета-блокери, рискът се повишавал с 20 пъти.

Намаляване въздействието на стреса

Учените предполагат, че хипотезата за намаляване на въздействието на стреса от приема на тези препарати може да се смята за доказана.

Лечението на предсърдно мъждене остава трудна задача. Потвърждението на влиянието на емоциите върху аритмията и начините за борба с този ефект са пътят към новите методи на лечение.

Това изследване потвърждава само една хипотеза, която се наложи през последните години, че характерът на човека, оказва силно влияние върху здравословното му състояние.

Гневът и яростта са емоциите, които може се определят като опустошителни за сърдечно-съдовата система, затова трябва да бъдат контролирани.