НЗОК спира да плаща специална храна на момиче, което страда от рядко генетично заболяване, тъй като е навършило пълнолетие, вследствие на което не може да усвоява протеини.

Защо от НЗОК тълкуват закона буквално, а не неговата същност

Според закона тази диетична храна се заплаща само до навършване на 18-годишна възраст, след това съответният пълнолетен трябва сам да търси средства за лечението си.

Със Закона за бюджета на НЗОК за 2020 г. бяха приети изменения и допълнения в Закона за здравето, с които се предвижда касата да продължи да заплаща лечението на онкологични и онкохематологични заболявания на пораснали деца, които вече са навършили пълнолетие до приключване на лечението.

Дори действието на изменената разпоредба влезе в сила веднага след обнародването на Закона за бюджета на НЗОК в Държавен вестник, а не както останалите текстове от 1 януари 2020 г.

Изглежда приложението на разпоредбата трябва да се разшири, за да не стига до такива ситуации, при които семейството на болни деца, след като навършат пълнолетие, да се оказва в безизходица.

Специалната диетична храна е много скъпа и е непосилна за бюджета на всяко средностатистическо българско семейство.

Разширяването на обхвата на разпоредбата на чл.82 от Закона за здравето, в която е предвидено правото на българските граждани да получават медицински услуги, които са извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, може да се направи и след откриването на новата сесия на Народното събрание.

Защо ограничават приложението на Закона за здравето

При изготвянето на законопроекта в Министерския съвет, както и при разглеждането в парламентарните комисии, където е направено предложението за промяна на Закона на здравето, е трябвало да се предвиди не само за лечението на онкологични и онкохематологични заболявания да е безплатно след навършване на 18-годишна възраст, но и по отношение на други заболявания, чиято терапия изисква медицински изделия и диетични храни.

Закупуването на диетичната храна на момичето, чието семейство в момента е в безизходица, не би се отразило по никакъв начин на бюджета на НЗОК, но отказът за заплащането обрича на мизерия както него, така и неговите родители. Става въпрос за рядко заболяване и за единичен случай.

Оставят ги на произвола на съдбата да разчитат на дарителски кампании, които издават сериозни проблеми във финансирането на българското здравеопазване, макар и всяка година да се обявява увеличаване на разходваните публични средства.

На ход е съдът, тъй като отказът на НЗОК да плаща диетичната храна е обжалван, който би следвало да поправи тази несправедливост, възникнала вследствие на буквално тълкуване на закона, а не на неговата същност, както би било редно.