Днес книги как правилно да вземаме на решения са писани от психолози и журналисти, най-известни от които са Джон Лерър и Даниел Канеман.

Непоследователност при вземане на решения – каква е тайната

Учени от Университетския колеж на Лондон поставят под съмнение написаното във всички книги за вземане на решения.

Отдавна са правени опити да се изясни защо хората са толкова непоследователни, когато вземат ту едно решение, ту напълно противоположно.

Мозъкът е постоянно активен, дори когато си почиваме, затова се предполага, че тази фонова активност влияе на избора ни.

За проверка на хипотезата е организиран експеримент с участие на 43 души. Доброволците се запознават с 2 варианта хазартни игри.

Единият е бил безопасен, и печалбата, макар и малка била гарантирана, а другият по-рискован с вероятност за голяма печалба, но и за загуба.

Допамин – ключ при вземане на решения

Едновременно всички доброволци минават през ЯМР с цел мониторинг на активността в зоната на мозъка с най-голямо количество допаминови неврони.

Допаминът е доказан невромедиатор, който играе ключова роля при вземане на решения.

Учените забелязват, че активността в тази зона на мозъка варира в рамките на денонощието.

Те изчакват, когато ЯМР започва да показва много висока и ниска активност, и в този момент участниците били помолени да изберат между рискован и безопасен вариант.

Изследването показва, че когато активността в допаминовата зона е много ниска, е голяма вероятност да се вземе доста рисковано решение.

Същевременно самите мозъчни колебания протичали под въздействието на вътрешни неопределяеми фактори.

Предполага се, че тези колебания са се появили в хода на еволюцията, за да се приспособят по-добре хората към променящия се свят.

Практическият извод на този етап е следният, че дори и да вземем окончателно решение, не трябва да бързаме, а да изчакаме няколко минути. Много е вероятно за това време то да престане да ни се струва толкова привлекателно.

Идеален вариант е, след като вземем крайното решение да преспим една нощ и на сутринта да се прецени дали предложението, за което трябва да решим дали да приемем, е наистина най-доброто.