Американската колегия на ревматолозите съвместно с Фонда за борба с артрита обновиха клиничните препоръки за лечение на остеоартрит на пръстите, тазобедрената и коленната става.
Как трябва да се лекува остеоартрит по новите препоръки
Основните препоръки:
- Авторите настояват за умерена физическа активност при това заболяване, специални упражнения и сваляне на излишните килограми, изключението е за болните с остеоартрит на пръстите.
- Ортези се препоръчват при остеоартрит на ставата на големия пръст на ръката, могат да се препоръчат и при други форми на ставното възпалително заболяване на ръцете.
- Когнитивно-поведенческа терапия, акупунктура, кинезитерапия, термотерапия могат да се разглеждат като част от лечението.
- Използването на радиочестотна аблация, специални бандажи може да се разгледа при остеоартрит на коленната става.
- Прекожната електростимулация не се препоръчва при остеоартрит на коленната или тазобедрената става.
Терапия с лекарства
- Препоръчва се използване на перорални нестероидни противовъзпалителни средства. За външно приложение също могат да се използват при остеоартрит на коленната става и евентуално при развитие на ставното възпалително заболяване на ръцете.
- Вътреставните инжекции на кортикостероиди са препоръчват при остеоартрит на коленната става.
- Следва да се разгледа евентуалното приложение на парацетамол, хондроитин може да се изпише при остеоартрит на пръстите на ръцете, но не се препоръчва, когато е на тазобедрената и на коленната става.
- Не следва да се назначават глюкозамин, метотрексат, биофосфонати и хидрохлорин. Също е нежелателно използването на колхицин и назначаване на инжекции хиалуронова киселина.
Тези препоръки са подходящи, когато заболяването е без други съпътстващи и няма специфични противопоказания.
Такива противопоказания могат да са травми, предшестващи хирургични интервенции, сърдечно-съдови заболявания, риск от стомашно-чревни кръвотечения, хронични бъбречни заболявания и други съпътстващи. Необходимо е да се отчитат и предпочитанията на самия пациент, а също и достъпността на тези интервенции.
В Наредба №8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията в едно от приложенията, което съдържа подробен списък на заболяванията, при които лицата над 18 години подлежат на диспансеризацията, са посочени артрити и други уточнени артрити.
От това следва, че всички здравноосигурени над 18 години следва да бъдат лекувани в рамките на утвърдените препоръки за лечение на артрит и дейностите да се покриват от бюджета на НЗОК, съгласно списъка за лимитите за дейности, утвърден в НРД за медицинските дейности.