След като бе приет на второ четене от Народното събрание още на 3 декември, Законът за бюджета на НЗОК доста се забави в „пътуването” от Парламент до Президенство, а след това до Държавен вестник и бе обнародван едва този вторник /бел. ред. 17.12.2019 г./

Защо толкова се забави обнародването на бюджета на касата

В президентството изглежда са били доста заети, тъй като Указът за обнародването на най-важния закон в сферата на здравеопазването, е от 11 декември. Обнародването е 6 дни по-късно, така окончателният текст на законопроекта, внесен от Министерски съвет, станал закон вече е факт, така както са го приели на второ четене.

До преди това бяха известни само договорките в Бюджетната комисия за промяна на определени текстове във връзка с постъпилите предложения между първо и второ четене. Но нямаше как да се знае дали не са правени промени в рамките на самото разглеждане на второ четене.

Сравнение на законопроекта за бюджет на НЗОК, депозиран от Министерския съвет в края на октомври, показва, че параметрите на бюджета на НЗОК са приети изцяло, без никакви редакции по отношение на средствата за здраве. За лекарства, медицински изделия и диетични храни здравната каса ще плати 1,243 млрд. лв, а за болнично лечение над 2,24 млрд.лева.

Предложенията за повече пари за направления отхвърлени

Видно от публикуваните доклади на сайта на Народното събрание обаче, е постигната договореност за намаляване на резерва на касата, определен в размер на над 139 млн. лева, и увеличаване на средствата за специализирана извънболнична медицинска помощ и за медико-диагностично дейности общо с 12 млн. лева.

Така щеше да има повече средства за направления за специалист за здравноосигурените български граждани, които все не достигат.

Изглежда обаче при разглеждането на второ четене, тези предложения за промени, направени от опозицията не са били приети, макар и да имаше положително становище от Комисията по бюджет и финанси.

В преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на касата все пак е предвидена възможност при наличие на свободни средства да се плаща за медицински и дентални дейности над установените лимити в Националния рамков договор, ако такъв, разбира се, бъде сключен.

Със закона за бюджета на НЗОК се правят и допълнения на Закона за здравното осигуряване, с които се цели да се осигури устойчивост на бюджета на касата по отношение заплащането пълно или частично на лекарства от Позитивния лекарствен списък по Закона за лекарствените средства в хуманната медицина.