Медицинската статистика днес показва, че патологиите, които по-рано са се наблюдавали предимно при хора в напреднала възраст, все по-често се откриват при млади хора.
Освен генетиката, околната среда, храненето, достъпността на енергийни напитки, алкохол, цигари и психотропни вещества, на общото състояние на младите хора влияе нарушението на комуникациите и затварянето в себе си.
Как затварянето в себе си може да навреди на здравето
Здравото тяло – това е един от най-важните фактори, който способства за нормалното физическо и психическо здраве. Но хората сами по себе си сме мързеливи и бързо привикваме към хубавото, без да забелязваме подводните камъни.
За съжаление, техническият прогрес и внедряването на компютърните конфигурации навсякъде имат не само позитивни последствия, но и негативни.
Въпреки че масовото разпространение на мобилни устройства започва още в началото на новото хилядолетие, много хора почувстваха тяхното неблагоприятно влияние едва по време на пандемията през 2020 г.
През този период самият живот ни направи участници в експеримент и в кратки срокове разбрахме това, което може би сме отказвали да забележим през последните 20 години.
Какво доведе до влошаване на здравето на младите
Данните на европейско проучване сред деца и тийнейджъри показват до какво води прекарването на продължително време пред телефон/смартфон.
Обикновено ефектът е отложен и не се бие на очи, но последствията се проявяват под формата на различни симптоми и диагнози, които се връщат, дори и след медицинска помощ.
Благодарение на глобалното въвеждане на компютърни конфигурации телата ни станаха статични, увеличи се натоварването върху очите, фокусът на зеницата е концентриран върху малък диапазон.
Поради този начин на живот постепенно атрофират мускулите на очите и на цялото тяло, увеличава се натоварването върху скелета.
Заради достъпността и невъзможността да се контролира разнообразното съдържание се увеличи психоемоционалното въздействие както върху възрастните, така и върху децата.
Това доведе до намаляване на директното общуване с връстници и с родители.
Всички тези фактори способстват за понижаване на физическата дейност, повишаване на тревожността, поява на маниакални мисли, нарушение на съня, влошаване на мозъчната функция и още по-голямо затваряне във виртуалния свят.
Как живяхме преди мобилните устройства
Ако се сравни поведението на децата преди и след появата на смартфоните, то може да се забележи голяма разлика. Преди децата общуваха едно с друго, тичаха по коридорите на училищата, излизаха на чист въздух, играеха, дори се биеха и състезаваха.
Сега цялата активност е сведена до статично взиране в екрана на телефона и скролване. Физическото натоварване е ограничено, разходките на открито и директното общуване са сведени до минимум, но за сметка на това присъства лесната достъпност до различни информационни ресурси.
Положението се влошава от факта, че никой не обяснява на децата как да реагират и какво да правят с цялата получена информация. Детето остава само със своето напрежение, вълнения и чувства.
Този начин на взаимодействие се подкрепя от самите възрастни – мъж с жена или родители с деца все повече общуват посредством съобщения, чатове или гласове, Face Time.
Повечето от нас са заети с разрешаването на технически въпроси – какво да ядат, къде да учат, как да печелят пари, отколкото да се опитат да помогнат на децата си да се справят с емоционалните трудности.
Защо е важно движението за младите
Всички травматични ситуации и неизживени емоции на първо място се записват под формата на блокажи и схващания на мускули, а след това се проявяват след различни стресови ситуации като разнообразни заболявания.
Благодарение на естествената особеност на движение на очите и възможността да гледаме и на далече, след това да преместваме погледа на близо, се преработва определена информация на психическо ниво.
Разходката например, или играта на федербал, където погледът постоянно се измества от близък обект надалеч, помага по естествен начин да се преодолее вътрешното напрежение и стреса.
Важно е да не се обърква физическата дейност и общуването с опитите на някои родители да претоварват детето с различни видове активности или записване за кръжоци.
Това помага за израстване на умно, добре разсъждаващо дете, но абсолютно неумеещо да общува и да взаимодейства с другите деца.
Такива деца по-скоро ще имат големи очаквания както от самите себе си, така и от другите хора, отколкото да общуват лесно с околните и да са открити.