Леко увеличение на новите заболели през изминалото денонощие с 58, но на фона на малко направени тестове – едва 300, поради почивният ден или над 18% от тях са положителни. Случаите на летален изход са 55, а общият брой на заразените от началото на епидемията у нас е 1348.

От оперативния щаб твърдо против разхлабването на мерките

С 46 е увеличението на заболелите от съобщението на здравно министерство от 17 часа вчера, най-вероятно тогава все още малко лаборатории са били подали данни.

Това показва доста по-целево тестване, отколкото през предходните дни, когато от 1000-1100 тестове под 10% са положителни.

Не всички референтни лаборатории са подали информация към щаба, а най-вероятно не са вземали и проби.

Според оперативния щаб разхлабването на мерките може да доведе до значимо увеличаване на заболелите.

Сякаш обаче не се отчита факта, че по-големият брой заболели е свързан с конкретни локални епидемични огнища, като това в завод Мизия в Плевенска област.

В София-град новите заболели са под 20, което съвсем не показва ускорява на инфекцията, другите под 10 нови заразени са от област Кюстендил, най-вероятно свързани с локалното огнище в Дупница.

Близо половината от новите случаи от изминалото денонощие са от това епидемично огнище, което е локализирано.

Единици са новите заболели извън областите Плевен, Кюстендил и София

В останалите области потвърдените нови случаи са единици, например, в област Пловдив са 2-ма, като на вчерашния брифинг призоваха да започне масово тестване, което ще е на случаен принцип. Но все пак ще има известен подбор, да са от различни квартали и най-вероятно от социални групи.

Съвсем скоро ще бъде представен дизайна на проучването в Пловдив.

От щаба най-вероятно правят опит да открият повече заболели под тепетата, тъй като във втория по големина град в България и в цялата област, която е с население около 700 000 души, има под 50 заболели от коронавирус.

По повод нулевия брой заболели в Търговище и Разград от оперативния щаб посочиха, че са провели проучване, с цел установяване на какво се дължи – дали не е прекалено слабата активност на здравните органи по отношение на тестването.

Направени са 90 теста в Търговище и всички те са отрицателни. Причината за липсата на заболеваемост може би е слабата населеност, както и по-ниската средна възраст на населението. Повече са младите хора, а по-възрастните живеят изолирано в обезлюдяващи се села.

От оперативния щаб посочиха, че всяко разхлабване на мерките и струпването на големи групи хора би довело до рязък скок на заболелите и съответно претоварване на здравната система.

Как строгите мерки отслабиха разпространението на коронавируса

Дадоха пример с Гърция, където по-продължително време строги мерки и излизане само с уведомяване чрез SMS за маршрута, в против случай акт, е довело до значим спад на заболелите и днес новите са едва 20.

У нас наистина противоепидемичните мерки бяха доста по-леки, тъй като се възползвахме от по-своевременното им въвеждане, но прекалено много се проточи. Днес е 46 ден от обявяването на извънредното положение.

Държавната хазна се изпразва, съвсем скоро ще стигнем до етап, в който ще трябва да се емитира дълг, за да се финансират текущите разходи.  

Паралел бе направен и с Швеция, която отказа да въведе ограничения в придвижването. В страната случаите на летален изход, вследствие на коронавирусна инфекция са достигнали над 2000, докато в Дания, където са наложени ограничения на 400, а в Норвегия са 200.

Това показва, че националната карантина наистина работи. Обявеното в Италия снощи на брифинг разхлабване на мерките всъщност е сходно с това, което у нас бе наложено по време на извънредното положение, тъй като при нас не се е стигало до Lockdown в истинския смисъл.

Пример за това, че в Италия едва сега разрешиха на тези, които карантината ги е заварила в друго населено място извън техния постоянен или настоящ адрес, имат право да се приберат по домовете си от 4 май.

Училищата на Апенините остават затворени до септември, а страната се отказва от чуждестранните туристи до края на годината.

По повод съмненията, че дезинфектантите, които бяха доставени като дарение от ОАЕ по сделката за замяна на 15 тона храни срещу маски и фурми, съдържат метилов алкохол, от щаба посочиха, че всички средства за дезинфекция са отровни, тъй като са основата на спирт.