Американски учени твърдят, че от чревните бактерии зависят нашите навици в храненето, телесното тегло, много здравословни проблеми със здравето, дори и настроението.
Все не ви се получава да отслабнете? Причината може да е в бактериите и други микроорганизми, живеещи във вашите черва.
Така смятат експерти от Университета на Нов Южен Уелс. Според тях смяната на начина на хранене може да промени състава на чревната микрофлора, като така да си решим много здравословни проблеми.
Ние сме това, което ядем
Полезните бактерии и микроорганизмите, населяващи червата, играят ключова роля в поддържането на здравето на неговите клетки, способността му да получава енергия от храната, регулацията на обмяната на веществата и имунната система на нашия организъм.
Съставът на микрофлората на червата частично се определя от наследствеността, но може да зависи от фактори като начин на живот, храненето, употреба на алкохол и физическа активност на конкретния човек.
И все пак ежедневното меню има решаващо значение.
За поддържане на количеството, качеството и разнообразието на полезната микрофлора на червата е необходимо да се употребяват храни с високо съдържание на растителни влакна и ниско съдържание на наситени мазнини и захар, твърдят експерти.
Това се потвърждава от изследвания върху животни, при които непълноценния хранителен режим в рамките само на 3 дни показало забележимо влошаване на състава на чревната микрофлора.
Изследователите отбелязват също любопитния факт – чревната микрофлора се намира под селективен натиск и може да манипулира хранителното поведение на човека, за да подобри собствената си физическа форма.
Каква е връзката между чревните бактерии и затлъстяването?
Бактериите в човешкия организъм се делят на 2 основни класификации. Затлъстяването е свързано с намаляването на единия вид бактерии в сравнение с другите, но свалянето на килограми може да обърне този процес.
Много изследвания показват, че червата на пълен човек, по-скоро съдържат бактерии, които стимулират апетит и дори могат да увредят лигавицата и стената на стомашно-чревния тракт.
Възстановяването на баланса е в състояние да попречи на този процес, което положително се отразява на телесната маса и на здравето на пълния човек.
Бактериите влияят на настроението
Покрай регулирането на здравето на червата, съществуват убедителни експериментални данни, че чревната микрофлора играе роля в регулация на настроението.
Няколко изследвания показват, че депресията е свързана с изменения в микробиома в червата на хората.
Например, при хора с депресия се забелязва изобилие от бактерии Firmicutes, изменено количество актинобактерии и Bacteroidetes.
Когато пък чревната микрофлора от такива хора била пренесена на мишки, при животните се наблюдавало по-депресивно поведение, отколкото при гризачите, които получили микрофлора от здрави гризачи.
Изследователите предполагат, че чревната микрофлора може да играе причинна роля в регулацията на поведението. Според тях бактериите могат да повлияят на образуването на ключови хормони като серотонина.
Освен това последните лабораторни изследвания показват, че мишките, употребяващи храна с високо съдържание на наситени мазнини или захар, вече след 2 седмици имали нарушение на пространствената памет.
Какво можете да направите сега?
Добрата новина е, че чревната микрофлора може да се променя относително бързо и има потенциал, за да способства за растежа на полезни бактерии, които могат в крайна сметка да подобрят редица показатели за здравето.
Здравословното хранене с включено в менюто на необработени хранителни продукти, богати на растителни влакна, на фона на умерената употреба на алкохол и увеличение на физическите натоварвания може да способства за значително подобряване на чревната микрофлора.