Много от нас имат GPS навигатори, които препоръчват по-малко натоварен маршрут в сравнение с останалите. За повечето от нас изборът изглежда очевиден.

Но замисляли сте се някога, че ако всички тръгнат по не толкова натоварени пътища, то това ще доведе до задръствания по избрания алтернативен маршрут.

Движение на кръвта – как го управлява природата

От пътища до кръвоносни съдове животът ни е сплетен от много мрежи. Колебанията в натоварването е повсеместно явление за всяка мрежа, което се характеризира с кръстовища и алтернативни пътища.

Учени от Центъра за жива материя при Института за фундаментални науки в Южна Корея, в сътрудничество с Полската академия на науките установили, че нещо подобно се случва и в кръвоносната система.

Учените за първи път моделирали мрежови канали, сходни на капилярите и наблюдавали поведението на кръвта. Тези прости микрофлоидни мрежи са били изградени симетрично, тъй като всяко разклонение можело с равна вероятност да бъде избрано от потока.

В хода на експеримента капките кръв първоначално равномерно се разпределяли по мрежата като дълги вериги влакови вагони, движещи се през равни интервали от време.

Но с течението на времето те постепенно се обединявали, като запушвали едното разклонение, а другото оставало свободно.

Кръвоносната система сама поддържа движението си

Доказва се, че колебанията на трафика по системата е постоянно и поддържащо се само явление в микрофлуидните мрежи. Дори когато размерите и топологията на мрежите варирали, спонтанните колебания не изчезвали никъде.

С това се обясняват механизмите на постоянните колебания не изчезвали никъде. Тези механизми на постоянни колебания били открити преди около 100 години.

Но всяко изменение от рода на незначителна промяна на диаметъра на канала или стълкновение на клетки, променяли картината пренасочвайки влака по друга линия, по по-свободния път.

Учените твърдят, че именно така организмът се предпазва от инфаркти и инсулти. Но изглежда при определени условия тези механизми на пренасочване на кръвта не сработват и затова се стига до развитието на тези опасни за здравето и дори за живота състояния.