Тези данни са получени от автори на доклад, публикуват от британска благотворителна организация. Публикацията е озаглавена „Повече вреда, отколкото полза”, посветен на положението с приема на лекарствени препарати от възрастни хора.

От 5 до 7 хапчета всеки ден пият пенсионерите

Както се посочва в доклада, 20% от хората над 65 години всеки ден приемат най-малко по 7 различни лекарства, 39% - най-малко по 5 препарата.

Това може да са статини – препарати за сваляне на холестерола, инхибитори на протонната помпа, антикоагуланти – за предотвратяване образуването на тромби, аналгетици – най-използваните обезболяващи – парацетамол и ибупрофен.

Последните обикновено се назначават на възрастни хора при болки в ставите, препарати за сваляне на кръвното, за намаляване на стойностите на кръвна захар, за подобряване на кръвообращението.

Този химически коктейл от лекарства води до повишаване на риска от тежки странични ефекти и поставя под заплаха живота на пенсионерите, предупреждават авторите на доклада.

Хората в напреднала възраст пият по много лекарства, и затова е висок рискът комбинацията от тези препарати да се окаже опасна. И този риск е толкова по-висок, колкото повече лекарства приема човек.

Ако броят на приеманите препарати е над 4, шансовете от негативни странични ефекти започват да растат в геометрична прогресия с всяко ново допълнително лекарство.

Авторите на доклада също отбелязват, че често възрастните хора приемат лекарства, които всъщност не са им нужни, или ги пият в неподходяща доза.

Не се съобразява какво вече е изписано като медикаменти

Често се изписват медикаменти, без да се отчитат препаратите, които пенсионерите вече получават заради други заболявания. И не се обяснява на възрастните, в какъв режим е необходимо да се приемат, за да се понижи риска от кръстосани взаимодействия между лекарствата.

В напреднала възраст обикновено се натрупват по няколко хронични заболявания, за всяко от което се назначава отделно лечение, което увеличава риска от лошо усвояване на лекарствата. И така ефективността им намалява значително, натоварват се повечето вътрешни органи, което допринася за цялостно влошаване на здравословното състояние.

Затова когато се изписват лекарства на възрастни хора, задължително трябва да се съобразява новата медикаментозна терапия, с тази която вече се провежда.